سئو داخلی چیست؟ | 13 تکنیک طلایی On Page SEO
Search
Close this search box.

سئو داخلی چیست؟ | 13 تکنیک طلایی On Page SEO

زمان مطالعه: 10 دقیقه
سئو داخلی چیست

لیست محتوا

Contents

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می‌باشند و می‌توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌های جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. آن‌ها براي کمک کردن به بهبود ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

سئو وب سایت از دو بخش سئو داخلی (onpage seo) و سئوخارجی (offpage seo) تشکیل می‌شود.

برای اینکه پست‌ها و صفحات وبلاگ در نتایج جستجو قابل مشاهده باشند باید از سئو داخلی یا برای جذب موتورهای جستجو استفاده کنید تا به آن‌ها در درک، شناخت و رتبه‌بندی مطالب کمک کنید.

سئو داخلی یکی از مهمترین انواع سئو سایت است. بهینه سازی ساختار و محتوای یک وبسایت را سئو داخلی می‌گویند، که درمقابل بهینه سازی خارجی صفحات، سئو خارجی قرار دارد. سئو خارجی سایت بیشتر شامل لینک بیلدینگ می‌شود. سئو داخلی یکی از مهم ترین خدمات سئو و بهینه سازی سایت است.

البته توجه داشته باشید که شما با انجام یکی از آنها نمیتوانید از دیگری صرف نظر کنید. سئو داخلی به تنهایی ممکن است برای بدست آوردن رتبه‌بندی بهتر درسایت کافی نباشد. بنابراین شما نیاز به استراتژی و سئو فنی دارید تا محتوای صفحه شما بهتر جذاب‌تر به نظر برسد.

سئو داخلی شامل تاکتیک‌هایی است که به رتبه‌بندی یک صفحه با استفاده از کلمات کلیدی هدف کمک می‌کند.

در سال‌های اخیر سئو داخلی همچنان یکی از روش‌های پیشنهادی کارشناسان سئو برای بهینه سازی سایت و بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو گوگل است. با توجه به بروز رسانی و هوشمند شدن الگوریتم‌های گوگل روش‌ها و استراتژی‌های سئو داخلی در این سال‌ها تغییراتی داشته است. شما باید همواره سایت خود را با توجه به تغییرات و دستورالعمل‌های گوگل بروزرسانی کنید، چرا که بعضی از روش‌های قدیمی، امروزه برای شما ضرری به همراه خواهند داشت.

از جمله فاکتورهای مهم سئو داخلی میتوان به محتوا، تگ صفحات، URLها، سئو فنی سایت، Alt text و …. اشاره کرد.

فاکتور‌های سئو داخلی چیست؟

۱. تولید محتوا

تولید محتوای سئو شده نیز اصول و استانداردهای خودش را دارد و حتی چک لیست سئو محتوای سایت را می‌توانید زیرمجموعه ای چک لیست سئو داخلی سایت بدانید.

در حالت کلی انواع مختلف محتوا عبارتند از:

 • پست های وبلاگ سایت

این فرمت، رایج‌ترین فرمت محتواست. یک پست می‌تواند ترکیبی از متن، تصاویر و ویدئو باشد. پست می‌تواند در انواع مطلب، لیست، آموزش، خبر با اطلاعات کلی نوشته شود.

 • صفحات ثابت

محتوایی که در صفحات ثابت سایت وجود دارد.

 • صفحات محصولات

محتوایی که شامل معرفی محصولات یا خدمات یک سایت می گردد.

 • صفحات فرود

صفحاتی که به طور خاص برای استفاده در کمپین‌های تبلیغاتی PPC طراحی شده و یا اولین صفحه ای که کاربر در ورود به سایت با آن مواجه می شود.

بهینه سازی محتوا با جستجوی کلمات کلیدی آغاز می شود که شامل:

تحقیق کلمه کلیدی و پرسونای مخاطب: برای تولید محتوای سئو شده اولین کار مهمی که باید انجام دهید پیدا کردن کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی مرتبط است تا بتوانید محتوای خود را به دست مخاطبان هدف برسانید.

استفاده متناوب از کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی مرتبط: حواستان به افراط و تفریط باشد. با یک توزیع مناسب از کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی مرتبط با آن در طول متن استفاده کنید.

نیازی نیست همان ابتدا هر چه کلمه کلیدی دارید به کار ببرید، یا بارها و بارها از کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی مرتبط در متن استفاده کنید.

خلق محتوای جذاب و شگفت‌انگیز: ابتدا موضوع و کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی مرتبط با آن را پیدا کنید، بهترین محتوای موجود را بخوانید و چیزی خلق کنید که از همه بهتر باشد، به بهترین شکل ممکن محتوای خود را ترویج و تبلیغ کنید.

استفاده از انواع محتوای پرطرفدار: محتوایی که توسط متخصصان نوشته شده باشد، که شامل اطلاعات تکراری نباشد.

محتوایی که شمال مطالعات و مثال‌هایی از دنیای واقعی باشد و استفاده از محتوای همیشه سبز که در طول سال‌های طولانی ارزش خود را از دست نمی‌دهند.

۲. طراحی و کدنویسی اصولی سایت (ریسپانسیو بودن)

یکی از موارد مهم در سئو داخلی، طراحی سایت و کدنویسی اصولی سایت است. موتورهای جستجو اهمیت بسیار زیادی به بحث طراحی سایت می‌دهند. طراحی باید به گونه‌ای باشد که کاربر احساس راحتی بکند. الگوریتم‌های گوگل به‌راحتی می‌توانند بفهمند که طراحی وب‌سایت شما به چه نحو است.

زمانی که در حال انجام فعالیت‌های مربوط به سئو، خطاهای فنی در مسیر شما قرار می گیرند با کد نویسی درست می‌توانید این خطا‌ها را از بین ببرید و پتانسیل سایت خود را برای بالا رفتن رتبه در صفحه نتایج گوگل افزایش دهید.

زمانی که کدهای وب سایت شما بدون هیچ خطایی باشند، شما از ایندکس شدن تمام صفحات وب سایت خود مطمئن خواهید بود و به این صورت کاربران گوگل می‌توانند راحت تر به محتوای شما دسترسی داشته باشند.

در سئو داخلی سایت شما باید به گونه‌ای باشد که زمان بارگذاری را به حداقل برساند.

 

on page seo چیست

مهمترین نکات برای کد نویسی سئو سایت

1-تگ <title>

یکی از تگ های مهم برای سئو وب سایت می‌باشد، این تگ در نتایج گوگل و به عنوان دیگر یک صفحه به صورت خلاصه می‌باشد.

2- متا تگ description

یک توضیح کوچک در مورد صفحه می‌دهد بهتر است بدانید این تگ نیز مانند عنوان در نتایج نمایش داده می‌شود و می‌تواند در سئو سایت و افزایش نرخ کلیک تاثیر گذار باشد البته اگر به درستی انتخاب شود.

3- تگ canonical

اگر شما نمی‌دانید دقیقا این تگ چه کاری انجام می‌دهد از آن استفاده نکنید چرا که می‌تواند به سادگی باعث نابود کردن وب سایت شما شود، گوگل برای مشخص کردن آدرس یکتای هر صفحه و جلوگیری از محتوای تکراری این تگ را ساخته است.

4- تگog

تگ اوپن گراف یک تگ برای شبکه‌های اجتماعی می‌باشد ، این تگ به صورت خودکار مقادیری را در داخل شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهد و می‌تواند در افزایش نرخ کلیک نیز بسیار مهم باشد.

5- تگ هدر

تگ‌های هدر از ۱ شروع می‌شوند و تا عدد ۶ نیز ادامه دارند این تگ‌ها و مخصوصا تگ h1 از نظر سئو وب سایت بسیار مهم می‌باشد.

6- تگ img

این تگ برای قرار‌دادن عکس در وب سایت می‌باشد. در داخل این تگ یک خصوصیت بسیار مهم وجود دارد که گوگل بسیار به آن توجه دارد و آن متن جایگزین یا خصوصیت ALT می باشد.

7- تگ a

اگر بخواهید لینک‌های داخلی و خارجی بدهید باید از تگ a استفاده نمایید.

باتوجه به این موارد بهینگی سئو داخلی سایت شما به شدت بالا می رود.

۳. سرعت بارگذاری صفحات سایت

سرعت سایت بی شک یکی از مهمترین فاکتورهای بهینه سازی و سئو داخلی و همچنین سئو تکنیکال سایت به شمار می رود.

زمانی که سرعت سایت کاهش می‌یابد، بازدیدکنندگان باید چندین لحظه را منتظر لود شدن صفحات بمانند که برای آنها خسته کننده است. در نتیجه بدون اینکه منتظر باز شدن صفحه بمانند، فورا آن را بسته و به سراغ سایت دیگری می روند. با ترک سریع صفحات توسط بازدیدکنندگان، موتورهای جستجو نسبت به سایت بدبین شده و رتبه آن را کاهش می دهند.

عواملی که بر سرعت سایت تاثیر می گذارند شامل:

 •  فشرده سازی خروجی سرور

سرورها می‎توانند خروجی را بصورت فشرده به مرورگرها ارسال کنند که موتورهای جستجو نیز از این قابلیت برخوردار هستند و می‎توانند خروجی ها‏ی فشرده شده را بررسی نمایند. استفاده از فشرده سازی در سرعت لود شدن وب سایت تاثیرگذار است.

 • فشرده سازی فایل ها

این امر موجب کاهش حجم فایل‌ها‏ می‎شود و پهنای باند کمتری از سرور سایت مصرف می‎شود.

 • استفاده از کش (Cache)

فعال سازی این سیستم بر روی مرورگر موجب می‎شود تا اگر کاربری سایت را مشاهده کرد، در ورود بعدی، نسخه قبلی سایت را مشاهده کند و در نتیجه صفحه مجددا بارگذاری نشود.

 • بهینه سازی تصاویر

استفاده از تصاویر بهینه سازی شده و کم حجم، یکی دیگر از روش ها‏ی افزایش سرعت سایت است که زمان لود شدن صفحه را کاهش می‎دهد.درصورت کاهش حجم تصاویر میتوان سرعت بارگذاری سایت را تا دو برابر افزایش داد.

 • قالب وب سایت

برخی از قالب های گرافیکی بیش از حد پر حجم بوده و در نتیجه زمان لود شدن صفحات را افزایش می دهند.
بنابراین قالب ها‏ی سایت باید دارای گرافیک متوسط و یا کم باشند. اگر چه سبک قالب ها‏ی امروزی تغییر یافته و استفاده از تصاویر مد شده است که معمولا حجم بالایی دارند، اما سعی کنید تا حد امکان از این قالب ها‏ دوری نمایید.

4 .متاتگ‌ها

متاتگ توضیحات یک تگ HTML است که محتوای صفحه وب را توضیح می‌دهد. این توضیحات ممکن است که در زیر آدرس سایت در صفحه نمایش نتایج جستجوی گوگل به نمایش در بیاید. برای آنکه تمام محتوای آن در گوگل به نمایش گذاشته شود که باید بین 140 تا 160 کاراکتر باشد.
)تگ html مشخص کننده ی شروع و پایان یک سند Html به مرورگر وب است)

اگر می‌خواهید در سال 2021 در گوگل رتبه خوبی بگیرید، باید علاوه بر تولید محتوای با کیفیت و رضایت کاربر،از مهم ترین تگ‌های متا در محتوای خود به کار ببرید.

مهم ترین متا تگ های سئو داخلی در سال 2021

 • تگ تایتل
 • تگ متا دیسکریپشن
 • تگ کنونیکال
 • تگ alt
 • متا تگ robot
 • تگ های شبکه های اجتماعی
 • متا تگ طراحی واکنش گرا (responsive)

5 . لینک‌دهی داخلی

محتوایی را که شما برای وب سایت خود منتشر و تولید می‌کنید قبل از اینکه رتبه‌بندی و ارزش گذاری شوند نیاز به لینک دارند. زیرا در صورت وجود داشتن لینک در محتوای تولید شده گوگل به سرعت آن را پیدا خواهد کرد. لینک‌هایی که در محتوا و صفحات مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند باعث شده ساختار صفحات مهم وب برای گوگل بهتر قابل درک و شناسایی باشد.

لینک‌های داخلی علاوه بر اینکه بر روی سئو سایت و ux سایت می‌تواند تاثیر گذار باشد این قابلیت را نیز دارد که ساختار وب سایت شما را تشکیل دهد.

لینک داخلی که به آن Internal Links گفته می‌شود در واقع لینک‌هایی می‌باشند که از یک صفحه به صفحه دیگر سایت شما ارجاع داده می‌شوند که برای مسیریابی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع لینک سازی داخلی:

 • لینک سازی اتوماتیک داخلی
 • لینک سازی دستی داخلی یا لینک سازی در داخل محتوا
 • لینک سازی عکس ها
 • لینک سازی در صفحه اول سایت
 • لینک سازی در منو

6 .نقشه سایت

نقشه سایت یا سایت مپ در سال 2005 میلادی و توسط گوگل به کاربران سئو و برنامه نویسان وب معرفی شد. این فایل لیستی از تمامی صفحات و url های سایت است.

ربات‌های موتور جستجو برای اینکه بتوانند قسمت‌های مختلف سایت شما را بهتر شناسایی کنند، به این فایل رجوع می‌کنند و از لینک‌های موجود در آن، برای ایندکس (فهرست بندی) صفحات سایت استفاده می‌کنند. علاوه بر این ربات‌ها جزئیات بیشتری را نیز در مورد صفحات مختلف سایت شما از نقشه سایت متوجه میشوند. مواردی مانند:

 • اهمیت هرصفحه
 • ارتباط صفحات با یکدیگر
 • توضیحات متا تگ صفحات
 • بروزرسانی‌های جدید
 • وجود نقشه در سایت شما، کار موتورهای جستجو را بسیار راحت می‌کند، زیرا آنها می‌توانند خیلی راحت ساختار سایت را بررسی کنند.

7 .دسته‌بندی منظم صفحات

ساختار سایت شما اهمیت زیادی برای موتورهای جستجو دارد. یکی از روش‌هایی که ربات‌های گوگل، می‌توانند بهتر به مطالب شما دسترسی داشته باشند، این است که دسته‌بندی منظمی داشته باشید.

اگر سایت شما یک وبلاگ است و شما چندین مقاله در مورد یک موضوع می‌نویسید ، دسته بندی شما برای آن موضوع باید شماره یک باشد.
الگوریتم گوگل این روزها بسیار هوشمند شده است.

برای گوگل کاملاً مهم است که بخش‌های مختلف وبلاگ شما، شامل چه نوع مطالبی است. دسترسی کاربران به قسمت‌های مختلف سایت اهمیت زیادی دارد، هر چه قدر کاربران در مدت زمان کمتری به قسمت‌های سایت‌تان دسترسی داشته باشند، گوگل رتبه بهتری به سایت شما می‌دهد.

 

موارد سئو داخلی

۸. تاثیر اعتبار دامنه واعتبار صفحه بر سئو داخلی

برای سایت‌ها معیاری برای سنجش کیفیت آن وجود دارد که به آن اعتبار صفحه می‌گویند.

در گوگل سایت‌هایی که در ردیف اول نتایج جستجو قرار می‌گیرند از اعتبار دامنه بالاتری برخوردار هستند. در کل اعتبار دامنه قابلیت این را دارد که عددی بین صفر تا صد باشد و طبیعی است هرچه تعداد این عدد بالاتر باشد دامنه،‌ قدرت و اعتبار بیش‌تری برخوردار است. کار کردن با این ابزار فوق العاده راحت است. فقط کافی است شما سایت مورد نیاز خود را که لازم است اعتبار دامنه آن را مورد بررسی قرار دهید وارد کنید و در کمتر از چند ثانیه نتایج آن را مشاهده کنید.

چهار مورد که با استفاده از آن‌ می‌توانید اعتبار دامنه سایتان را بسنجید.

 • جایگاه سایت در رقابت با سایت‌های مشابه
 • کیفیت اطلاعات ارائه شده
 • اطلاعات وب‌سایت در ارتباط با موضوع
 • میزان اعتبار آن وب‌سایت در نظر دیگران

9 .استفاده از تگ‌های هدینگH1 تا H6

تگ‌های هدینگ ، تگ‌های بین المللی در HTML است که برای بیان ویژگی‌های متن و تعیین میزان اهمیت متن در موتورهای جستجو کاربرد دارد.

تگ‌های هدینگ مهم ترین کدهای HTML برای بخش محتوای سایت است، اضافه کردن این تگ‌ها باعث می‌شود به بهینه سازی سئو داخلی کمک کنید و موتورهای جستجو و همچنین کاربران، سایت شما را به عنوان سایت حرفه ای تر بشناسند.

بدون استفاده از تگ‌های هدینگ فقط صفحاتی با متن‌های طولانی تولید کرده‌اید، که کاربردی نخواهند داشت.

heading tags از تگ H1 شروع و به تگ H6 ختم می شود. که در این بین بیشترین اهمیت را تگ H1 دارد.

خیلی مهم است که از کلمه کلیدی در این تگ‌ها استفاده شود. البته وجود کلمه کلیدی در تگ H1 ضروری است و بسیار مهم است که در تگ H2 نیز تکرار شود، زیرا ارزش تگ H2 از H3 بالاتر است یا ارزش H3 از H4 نزد موتورهای جستجو بیشتر است.

10 . بهینه‌سازی تصاویر و استفاده از تگ Alt

تصویر یکی از انواع محتوایی است که از آن بسیار زیاد استفاده می‌شود.

بهینه سازی تصاویر یکی از مهمترین فاکتورهای سئوی داخلی می‌باشد. باید توجه داشته باشید که تصاویر برای انتقال منظور خاصی استفاده می‌شوند، تا به درک بهتر مطلب شما کمک زیادی کنند، انتخاب یک تصویر مناسب با جایگزینی 1000 کلمه برابری می‌کند.

تصاویر یکی از اجزا و فاکتورهای اصلی برای تشخیص کیفیت یک سایت است.

گوگل از سه ویژگی عکس‌ها استفاده می‌کند:

 • نام فایل عکس
 • عنوان تصویر
 • متن جایگزین

11 . سئو داخلی سایت برای موبایل

ممکن است که در نتایج موبایل شما در یک عبارت کلیدی لینک 2، 3 و 4 باشید، اما در نسخه دسکتاپ در صفحه اول نباشید که این به دلیل رتبه بندی مختلفی هست که گوگل انجام داده است و قبلا هم اعلام کرده بوده و الان هم به وضوح مشخص می‌باشد.

بهینه‌سازی نسخه سئو داخلی موبایل سبب افزایش ترافیک سایت شما می‌گردد. موتورهای جستجو زیادی وجود دارد ولی در بحث سئو موبایل، موتورجستجو گوگل نقش مهمی ایفا می‌کند زیرا ۹۵ درصد جستجوهای موبایل از طریق موتور جستجوی گوگل انجام می‌شود.

چرا سئو داخلی موبایل مهم است؟

 • جستجو از طریق موبایل افزایش ‌یافته است.
 • محتوای موبایل رتبه‌بندی موتور جستجوی را تعیین می‌کند.
 • فروش از طریق جستجوهای موبایل افزایش‌یافته است.
 • سئو موبایل بر جستجوی صوتی تأثیر می‌گذارد.

۱۲. بهینه سازی نرخ کلیک یا CTR (Click Through Rate)

CTR مخفف سه کلمه Click Through Rate است که معادل فارسی این عبارت را نرخ کلیک بیان کرده‌اند. از این معیار برای محاسبه تعداد کلیک‌هایی که توسط کاربران بر روی تبلیغات یا لینک‌ها قرار داد‌شده در وب‌سایت، استفاده می‌شود.

بهینه سازی نرخ کلیک کمک بسیاری در زمینه سئو داخلی برای شما به همراه دارد.

در واقع شما به کمک CTR می‌توانید مشخص کنید کاربران اینترنتی تا چه حد جذب محتوای وب سایت شما شده‌ و روی آن‌ها کلیک کرده‌اند. تمامی این کلیک‌ها باعث ورود کاربران به وب سایت شما می‌شود. بنابراین بالا بودن نرخ کلیک، به طور مستقیم بر میزان موفقیت یک وب سایت موثر است.

13 . بهینه‌سازی محتوا برای به اشتراک‌گذاری

جهت به‌اشتراک گذاری حداکثری محتوا، در امر سئو داخلی باید به موارد زیر توجه کرد:

 • استفاده از اعداد در عنوان
 • استفاده از براکت در عنوان
 • استفاده از url های کوتاه
 • استفاده از url های توصیفی
 • اعتبار بخشیدن به محتوا با استفاده از تصاویر حرفه‌ای
 • استفاده از جملات کوتاه
 • تولید محتوای کاربردی
 • استفاده از اینفوگرافی در متن و…

سخن آخر

سئو داخلی امری مهم و کاربردی برای بازدید بیشتر صفحه ی شما عزیزان است.

با استفاده از روش‌های گفته شده و انجام اصولی آن‌ها می‌توانید نتایج بسیار خوبی دریافت کنید، با این حال توجه داشته باشید که الگوریتم گوگل هر روز در حال به‌روزرسانی است و شاید نیاز باشد تا روش‌هایی دیگری را هم برای افزایش بازدید سایت خود بکار ببرید.

منبع: bit.ly clck.ru

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart