سئو محلی یا local seo چیست؟ | 3 تکنیک کاربردی لوکال سئو
Search
Close this search box.

سئو محلی یا local seo چیست؟ | 3 تکنیک کاربردی لوکال سئو

زمان مطالعه: 7 دقیقه
لوکال سئو یا سئو محلی چیست؟

لیست محتوا

Contents

با استفاده از سئو محلی به اسانی می‌توان مشتریان را به سوی سایت شما رهسپار کرد. اگر شما صاحب یک برند یا فروشگاه اینترنتی هستید که در یک مکان خاص دفترکار یا انبار مشخصی دارد، سئو محلی برای رونق کسب و کارتان گزینه ی مهمی می باشد. امروزه نتایج بسیاری از جستجوها در موبایل و یا تبلت ها به صورت محلی نمایش داده می‌شود و کاربران اینترنت می‌خواهند که بعنوان مثال بهترین و یا ارزانترینها را در اطراف خود بیابند و به همین دلیل روزانه میلیون‌ها جستجوی محلی از طریق اینترنت صورت می‌گیرد و یک کارشناس سئو باید استراتژی سئو محلی را به خوبی اجرا کند.

یکی از نکات مهم در خدمات سئو ، سئو محلی یا لوکال سئو است کارشناسان ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ پویا به شما کمک می کنند تا بتوانید بهترین استراتژی ها را انتخاب و اجرا کنید.

سئو محلی چیست؟

سئو محلی، بهینه‌سازی رنک سایت برای دریافت بیشترین ترافیک از سوی کاربرانی که در اطراف شما هستند، می‌باشد. اگر صاحب یک کسب‌و‌کار محلی یا فروشگاهی هستید و می‌خواهید در کار خود پیشرفت کنید، اولین‌ گام برای جذب مخاطبان محلی این است که مخاطبان را متوجه نوع کسب‌و‌کار، مکان فروشگاه و خدماتی که می توانید به مخاطبان ارائه دهید، کنید.

با سئو محلی می‌توانید دایره مخاطبان هدف خود را کوچکتر و موثر‌تر کنید. برای انجام این کار، لازم است یکسری بهینه‌سازی‌ که به آن سئو محلی یا لوکال سئو گفته می‌شود، مورد توجه قرار گیرد.

به بیان ساده تر، سئوی محلی فعالیتی است که برای یک موقعیت مکانی انجام می‌شود تا بتوانید مخاطب بیشتری را از آن مکان به سایت خود جذب کنید.

اهمیت سئو محلی

پاسخ به این سوال بسیار ساده است، شما می‌توانید به راحتی این مسئله را لمس کنید. اگر شما دارای یک کسب‌و‌کار هستید که برای آن یک دفترکار و وب‌سایت فراهم کرده‌اید؛ یک جست‌و‌جو مرتبط با کسب‌و‌کار و مکان کسب‌و‌کار خود، بعنوان مثال “لاکچری ترین فروشگاه لباس زنانه ونک” انجام دهید و ببینید که آیا فروشگاه شما در بین فروشگاههایی که گوگل نشان می‌دهد، وجود دارد یا خیر.اینگونه متوجه اهمیت سئو محلی خواهید شد.

گوگل و سئو محلی

می‌دانیم که گوگل بزرگ ترین موتور جستجو می‌باشد و همه‌ی بهینه سازی‌ها در راستای این است که گوگل بتواند برند یا فروشگاه ما را پیدا کرده و در صفحه اول به مخاطبان نمایش دهد. گوگل برای سئو محلی ابزار‌های پیشرفته‌ای دارد. اولین ابزار گوگل الگوریتم کبوتر است که با هدف کمک به جستجو و سئومحلی (لوکال سئو) ایجاد شده است. اولویت نمایش نتیجه‌ی جستجو‌های محلی، فروشگاه‌هایی است که سئو محلی را به درستی انجام داده باشند.

شروع سئوی محلی

برای سئو محلی (لوکال سئو) از راه‌های زیر استفاده کنید:

  •  آوردن نام منطقه بعنوان کلمات کلیدی

موتورجستجوی گوگل اعلام کرده است که در حدود یک سوم جستجوها با هدف محلی انجام می‌شود، با توجه به این موضوع مالکان سایت‌ها می‌توانند با آوردن موقعیتی که در آن‌جا فعالیت می‌کنند بعنوان یکی از کلمات کلیدی، ورودی سایت خود را افزایش دهند. پس با انجام سئو محلی به راحتی می‌توانید با ذکر موقعیت خود در کنار متا‌کلید‌ها، یک کلمه کلیدی ایجاد کرده و از آن برای انجام سئوی سایت خود استفاده کنید.

دقت کنید توجه به اصول سئو داخل سایت بسیار مهم است، بنابراين می‌توانید کلمات کلیدی را حتی درون تگ alt تصاویر و عناوین صفحات سایت نیز مورد استفاده قرار‌دهید.

لوکال سئو چیست؟

  • درج موقعیت در فوتر سایت

همانطور که میدانید footer سایت در تمام صفحات سایت تکرار می شود بنابراین یکی از مهمترین آیتم‌های سئو محلی ذکر موقعیت مکانی در فوتر سایت می‌باشد. تکرار‌شدن فوتر (موقعیت مکانی) در تمام صفحات باعث می‌شود تا مکان فروشگاه شما بیشتر شناخته شود. این کار یکی از روش‌های حرکت به سمت سئو محلی می‌باشد.

  • طراحی سایت با ابزار‌های گوگل و سئومحلی

استفاده از business

بهتر است که نام شرکت یا فروشگاه خود و آدرس آن را در گوگل business ثبت کنید تا گوگل بتواند مکان، وب‌سایت و موقعیت جغرافیایی شما را بشناسد، با این کار گوگل می‌تواند مطالب سایت را سریع‌تر ایندکس کند.

این ابزار رایگان به شما اجازه می‌دهد، اطلاعاتی از قبیل آدرس، شماره تماس، آدرس سایت، ساعت‌کار و تصاویر محیط کاری خود را در نتایج جستجو به مخاطب نمایش دهید. اما متاسفانه در ایران وجود تحریم‌ها، استفاده از این ابزار را غیرممکن کرده است .

استفاده از Google Map

با بهره‌گیری از گوگل‌مپ، موقعیت مکانی خود را در گوگل ثبت کنید. ثبت موقعیت جغرافیایی در گوگل‌مپ نیز این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که با سرچ کلمه کلیدی، آدرس و شماره تماس و آدرس سایت فروشگاه را ببینند.

امروزه موتورهای جستجو، به جستجوی محلی متمرکز شده اند و به دنبال ارائه نتایج در محدوده ی کاربران به انها می باشد. بنابراین علاوه بر سئوی سایت خود بهتر است به سئو محلی نیز توجه داشته باشید.

سئو محلی و الگوریتم کبوتر

گوگل برای بهبود نتایج جستجویی که کاربران در موقعیت‌های مکانی مختلف انجام می‌دهند الگوریتم کبوتر را در راستای جستجوی محلی ارائه داده است. بر‌اساس الگوریتم کبوتر، موقعیت جغرافیایی در نتیجه‌ی جستجو و نقشه گوگل تاثیر‌گذار است و درنهایت در جا‌به‌جایی رتبه سایت نیز موثر خواهد‌بود.

البته قدرت الگوریتم کبوتر روی سایت‌های انگلیسی زبان بیشتر از سایر سایت‌ها تاثیر دارد ولی این بدان معنا نمی‌باشد که الگوریتم کبوتر روی سایر سایت‌ها تاثیر نمی‌گذارد.

الگوریتم کبوتر بعد از طراحی سایت، بیشترین تاثیر را در سئو محلی و بهینه سازی سایت بر‌عهده‌دارد.

سئوی صفحات داخلی سایت

برای سئوی صفحات داخلی سایت، محتوای سایت مهم‌ترین اصل است.

در تگ Title، تگ H1 و url لندینگ پیج‌ها از موقعیت جغرافیایی بعنوان کلمات کلیدی استفاده کنید.

بهتر‌است در صفحۀ لندینگ پیج و تگ Alt نیز موقعیت مکانی را بعنوان کلمات کلیدی به کار ببرید.

چطور در local pack listing دیده شویم؟

مهم‌ترین کاری که در سئو محلی باید انجام دهید این است که کاری کنید که در local pack listing گوگل دیده شوید. چیزهایی که باعث نمایش شما در لیست گوگل می‌شود، معرفی‌ محلی، نظرات کاربران و معرفی در گوگل‌مپ می‌باشد.

  • نام، آدرس و تلفن خود را در فوتر (footer) سایت خود قرار‌دهید که در تمام صفحات قابل مشاهده باشند.
  • معرفی توسط سایت‌های با موقعیت مکانی نزدیک

توجه داشته باشید که سایت دیگری که قرار است برند شما را معرفی کند، دقیقا همان آدرسی که شما در سایت خود قرار داده‌اید را استفاده کند.

  • Local Reviews

نظرات کاربران محلی تاثیر زیادی بر روی رتبه سایت دارند و از اهمیت ویژه ای برای سئو محلی برخوردارند.

دقت داشته باشید که نظرات کاربران فقط به ثبت نظر در سایت شما محدود نمی‌شود. شما باید رسانه‌هایی که کاربران زیادی از آن استفاده میکنند را پیدا کرده، برند خود را معرفی کنید و از مشتریان بخواهید که نظر خود را درباره برند شما بنویسند.

نظر کاربران در سئو تاثیر زیادی دارد، علاوه بر آن به گسترش و تبلیغ برند شما توسط کاربران (وایرال شدن) کمک می‌کند.

اگر مشتریان شما نظرات خود را ثبت نمی‌کنند، سعی‌کنید در سایت خود پیجی ایجاد کنید و از محتواهای انگیزشی استفاده و به مشتری اطمینان دهید که ثبت نظر آن‌ها باعث کمک به بهبود خدمات شما می‌شود.

توجه داشته باشید که سایت شما برای موبایل نیز بهینه شده‌باشد.

اگر شما می‌خواهید موفق باشید، باید به روز باشید. چند مورد از مکان‌هایی که کاربران می‌توانند نظراتشان را درباره برند شما بنویسند را در ادامه معرفی می‌کنیم:

  • Foursquare

این اپلیکشن راهنمای شهر است. از طریق این اپلیکیشن کاربران می‌توانند در مکان‌های مختلف امتیاز داده و نظر بدهند.

  • Dunro

دانرو نمونۀ ایرانی اپلیکیشن فورسکوییر می‌باشد و به شما کمک می‌کند تا برند شما بیشتر دیده شود. کاربران می‌توانند نظرات خود را دربارۀ برند شما در این اپلیکیشن ثبت کنند.

  • Poonez

پونز مشابه دانرو می‌باشد و شما می‌توانید درصورت تمایل برند خود را در این اپ ثبت کنید.

توجه داشته باشید که ثبت برند در تمامی این اپلیکیشن‌ها رایگان میباشد.

local seo

سئوی محلی و لینک سازی

لینک سازی برای سئو محلی کاملا با سئو متفاوت است. در این مبحث لینک سازی برای سئو محلی را با هم بررسی می‌کنیم.

  • لینک سازی و citation

لینک بیلدینگ یک بخش بسیار مهم در سئو محلی است که متاسفانه اغلب نادیده گرفته می‌شود. سئو محلی بیشتر از هر چیزی به لینک‌ از سایت‌های محلی (که در موقعیت مکانی شما فعالیت می‌کنند) احتیاج دارد که ممکن است مرتبط با کسب‌و‌کار شما نیز باشند. برخلاف سئوی معمولی که لینک گرفتن از سایت‌های معتبر مدنظر می‌باشد، در سئو محلی لینک معتبر اهمیت کمتری داشته و لینک سازی محلی از سایت‌های مرتبط با کار شما دارای اهمیت است.

بنابراین فهرست راهنمای محلی(دایرکتوری‌ لوکال) برای لینک سازی بسیار مهم و مفید خواهد‌بود ، مخصوصا وقتی برای سایت خود Citation می‌سازید. Citation مرجعی آنلاین درباره اطلاعات مربوط به کسب‌و‌کار‌هاست.

Citation ها احتیاجی به اینکه لینک شوند ندارند. فقط لازم است به اطلاعات کسب و کار (نام، ادرس و تلفن) ارجاع بدهند.

سایت‌های دایرکتوری مربوط به شغل‌ها، یک بانک اطلاعاتی از کسب‌و‌کار‌ها می‌باشد. این سایت‌ها، به بخش بندی و لیست کردن کسب‌و‌کارها براساس نوع کسب‌و‌کار یا برند، ادرس، نام مالک و … می‌پردازند.

دایرکتوری‌ها بستر مناسبی برای برقراری ارتباط میان شما و مشاغل مرتبط و محلی ایجاد می‌کند بنابراین گام مهمی در سئوی محلی می‌باشند. در دایرکتوری‌ها شما علاوه بر اینکه شغل خود را به مخاطبان معرفی می‌کنید، دیگران نیز با لینک دادن به شما باعث افزایش ورودی سایت شما و بهتر دیده شدن شما می‌شوند.
استفاده از دایرکتوری مرتبط با برند شما، از بهترین‌ روش‌هایی است که می‌توانید citation محلی سایت خود را افزایش دهید.

با استفاده از سایت Bright Localمی‌توانید بک لینک‌های سایت خود (به خصوص لوکال بک لینک ها) را مشاهده و بررسی کنید.

اگرچه این سایت رایگان نمی‌باشد ولی امکان استفاده از این سایت به مدت 2 هفته به صورت رایگان وجود دارد. با استفاده از این سایت بررسی citation ها به راحتی امکان‌پذیر است. علاوه بر آن بررسی وضعیت رقبای شما نیز در این سایت امکان‌پذیر است.

سئوی محلی و افزایش نرخ کلیک

(Click-through Rate) از فاکتور‌های مهم در رتبه بندی سایت‌ها توسط گوگل است. نرخ کلیک به معنای تعداد دفعاتی که بر روی یک لینک کلیک می‌شود، نسبت به تعداد دفعاتی که کاربر آن محتوا را مشاهده‌ می‌کند، می باشد.

استفاده از (Schema Markup) باعث می‌شود که وقتی کسی در زمینه‌های فعالیت شما در گوگل سرچ انجام دهد، گوگل بداند که باید کدام بخش از محتوای سایت را به کاربر نمایش دهد. علی‌الخصوص زمانی که قرار باشد سئوی محلی را برای سایت خود انجام دهید، استفاده از Schema اهمیت بیشتری دارد.

Meta Title سایت خود را تا جای ممکن مرتبط و جذاب انتخاب کنید و حتما در آن از کلمات کلیدی محلی به کار ببرید.

(Meta Description) را مرتبط با سرچ‌های کاربران سایت خود بنویسید.

برای انتخاب عنوان‌های خود از نظر کاربران در شبکه‌های مجازی مانند توئیتر، فیس‌بوک، و… استفاده کنید و آن را در اسنیپت خود بکار ببرید.

جمع بندی:

سئو محلی فرصت بسیار مناسب و ویژه‌ای برای مشاغل و برندهای محلی و کوچک می‌باشد. اگر تاکنون سئو محلی را برای وب‌سایت خود انجام نداده‌اید،

بهتر‌است بدانید که تعداد زیادی از افراد بازار هدف (کاربران) خود را از دست داده‌اید.

همانطور که در این مقاله درباره سئو محلی آموختیم، باید برای بهتر دیده‌شدن در یک محدوده جغرافیایی کارهای زیر را انجام دهید:

گام اول این است که اطلاعات برند خود را در گوگل‌مپ ثبت کنید.

گام دوم: بهینه سازی لندینگ پیج‌های خود را بر اساس کلمات کلیدی محلی انجام دهید.

گام سوم: مشخصات برند شما (آدرس، تلفن و نام) در تمامی صفحات سایت در دسترس کاربران باشد. برای این کار بر روی فوتر متمرکز شوید.

گام چهارم: مشتریان خود را برای نوشتن نظرات شان در وب‌سایت، گوگل پلاس، فیس بوک و… تشویق کنید.

گام پنجم: اسنیپت را بهینه‌سازی کنید.

گام ششم: روی لینک بیلدینگ محلی تمرکز کنید.

منبع: bit.ly twitter.com

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart