تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار ( Hummingbird ) در سئو چیست؟
Search
Close this search box.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه
الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

لیست محتوا

Contents

در چندسال پیش زمانی که الگوریتم‌های گوگل تا این حد هوشمند نبوده‌اند، زمانی که عبارت یا سوال خود را در گوگل جستجو می کردید، اولین نتایجی که به شما نشان داده می‌شد صفحات اسپم و نامرتبط بودند.

این سایت‌ها با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه قصد گول زدن، گوگل و کاربران را داشتند.

زمانی که اولین نتیجه گوگل را باز می‌کردید ده‌ها یا حتی صدها تبلیغات آزاردهنده بر روی صفحه ظاهر و باعث آزار شما می‌شدند.

اما مدیران گوگل ازاین اتفاق ناراضی بودند، به همین خاطر تیمی از متخصصان خود را تشکیل داد تا الگوریتمی بسازند که این مشکل را حل کند، با ساخت این الگوریتم سایت‌های اسپرمی که در رتبه‌های برتر صفحات نتایج قرار داشتند به کلی نیست و نابود شدند. این الگوریتم مرغ مگس خوار نام داشت.

در نظر گرفتن عملکرد الگوریتم های گوگل یکی از نکات مهم در سئو هر سایتی است اگر به تازگی وب سایتی را راه اندازی کرده اید و می خواهید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید کارشناسان ما با انجام خدمات سئو و بهینه سازی سایت به شما کمک می کنند تا بتوانید درست ترین مسیر را انتخاب کنید.

تاریخچه الگوریتم مرغ مگس خوار

گوگل در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳ الگوریتم مرغ مگس خوار ( Hummingbird ) را معرفی کرد، نکته جالب اینجاست که تقریبا حدود یک ماه قبل از این تاریخ، گوگل این الگوریتم را اجرا کرده بود، بدون اینکه کاربران گوگل از وجود آن مطلع شوند.

در حالی که بعد از بروزرسانی های قبلی مانند الگوریتم پاندا و پنگوئن گزارشات بسیار زیادی مبنی بر، از دست رفتن ترافیک و رنکینگ به وجود می آمد، به نظر می رسد الگوریتم مرغ مگس خوار( Hummingbird )تاثير منفی روی وب نداشته باشد. به طور گسترده تر این بروز رسانی بیشتر به عنوان یک اثر گذاری مثبت بر روی پایگاه دانش و اطلاعات گوگل که به عنوان (Knowledge Graph)شناخته می شود، است. با این حال بعضی از کارشناسان سئو گزارش داده اند که این بروزرسانی بر روی بعضی از نتایج تاثیر می‌گذارد.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست ؟

بر خلاف دیگر الگوریتم‌های مورد استفاده، این الگوریتم به دنبال اسپم کردن لینک‌های بی‌کیفیت نیست، بلکه جستجوی کاربران را بهینه کرده و به دنبال افزایش سرعت دسترسی کاربران به سوالات و نتایج مناسب است .تمرکز الگوریتم مرغ مگس خوار روی عبارات جستجو شده توسط کاربر است، این الگوریتم عبارات را به طور کامل تجزیه و تحلیل می‌‌کند و باعث می‌‌شود کاربران در کمترین زمان ممکن به پاسخ سوالاتشان برسند.

هدف گوگل از ارائۀ الگوریتم مرغ مگس خوار این بود، که هم نتایج واقعی‌تر و دقیق‌تری را به کاربران نمایش دهد و هم کاری کند که وب‌مسترها به تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند توجه ویژه‌ای کنند.

اگر می‌خواهید واقعا به درک درستی از این الگوریتم برسید فقط کافی است یک تب جدید در مرورگرتان بازکنید، یک عبارت، مثل: (گلدان) را سرچ کنید، مشاهد خواهید کرد که دیگر خبری از صفحات آزار دهند اسپم نیست و بجای این صفحات کلی فیلم ویدیو و مطالب مفید در مورد (گلدان) مشاهده خواهید کرد.

این یعنی الگوریتم مرغ مگس خوار موفق عمل کرده، حتی این الگوریتم باعث شده شما سریع تر از قبل به مطلب موردنظرتان دست پیدا کنید و یک سری پیشنهادات در هنگام سرچ از طرف گوگل برای شما به نمایش گذاشته می‌شود که به بهبود سرعت سرچ شما کمک بسیاری می‌کند.

دلیل نام گذاری الگوریتم مرغ مگس خوار

شاید، برای شماهم این سوال پیش آمده باشد چرا مرغ مگس خوار، دلیل این نام گذاری چه چیزی می‌تواند باشد؟

این پرنده می تواند در زمان بسیار کوتاهی هدفی را که در فاصله بسیار دور از آن قرار دارد با چشمان خود دیده و آن را شکار کند، مرغ مگس خوار را ، یکی از تیزبین ترین و سریع ترین پرنده‌های دنیا می‌دانند.

زمانی که مرغ مگس خوار در حال پرواز است، چشم انسان قادر به دیدن بال‌های او نیست؛ علت این مساله آن است که هنگام پرواز بال‌های این پرنده در هر ثانیه 70 بار حرکت می‌کند و یا هنگام شیرجه زدن برای گرفتن طعمه این عدد به 200 می رسد.

حالا کافی است کمی به عملکرد این پرنده توجه کنید دقیقا مشابه الگوریتم مرغ مگس خوار سرعت و دقت بالایی دارد، این الگوریتم احتمالا بدون آن که شما متوجه فعالیت آن شوید، می‌تواند سایت شما را با سرعت و دقت بالایی بررسی کند.

نحوه عملکرد الگوریتم مرغ مگس خوار

به کمک الگوریتم مرغ مگس خوار، گوگل توانست درک بهتری از خواسته کاربران اینترنتی داشته باشد و از طرف دیگر به خاطر سرعت این الگوریتم توانست خدمات بیشتری را به آن ها ارائه دهد، مرغ مگس خوار برای پیدا کردن سایت های با کیفیت و نمایش آن ها به کاربران، از ابزارهایی استفاده می کند.

نام دقیقی از این ابزارها در دسترس نیست اما اطلاعاتی که دسترس است حکایت از این دارند که، ابزارهایی مانند گراف دانش و جستجوی معنایی ابزارهایی اصلی هستند که این الگوریتم برای عملکرد خود از آن ها استفاده می کند.

یک تگ در مرورگر خود بازکنید و این بار کلمه(حسین رضا زاده) را سرچ کنید، همان طور که مشاهده می‌کنید در کنار صفحه وب شما مشخصات فردی آقای رضازاده نوشته شده است از جمله سن، محل تولد، وزن و کلی اظلاعات دیگر… این چیدمان زیبا و دسترسی سری، توسط این الگوریتم و ابزارهای آن صورت گرفته است .

 

تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار در سئو

برای آشنایی با الگوریتم های گوگل می توانید مقاله ما را در این زمینه مطالعه کنید.

گراف دانش چیست؟

شما وقتی به سراغ گوگل می‌روید و کلمه‌ایی را در آن سرچ می‌کنید، فقط به دنبال یک صفحۀ مشخص نیستید که سرشار از مطلب باشد؛ شما در این جستجو به دنبال یک مطلب و نکته خاص هستیدکه شما را به هدفتان نزدیک کند.

در این موارد گراف دانش به کمک شما می‌آید و نمی گذارد از مسیر اصلی خارج و به بیراهه بروید.

گراف دانش در ماه مه ۲۰۱۲ به موتور جستجوی گوگل اضافه شد، با ایالات متحده آمریکا شروع و سپس تا پایان سال به صورت جهانی گسترده شد. قابل ذکر است که اطلاعات موجود در گراف دانش، پس از راه اندازی به صورت قابل توجهی رشد کرد و در مدت سه ماه، سه برابر شد (شامل ۵۷۰ میلیون ورودی و ۱۸ میلیارد واقعیت). این ابزار تقریباً یک سوم، از ۱۰۰ میلیارد جستجوی ماهانه ای را که گوگل در ماه مه ۲۰۱۶ پردازش کرد را پاسخ می‌داد. اما گراف دانش یک ایراد مهم دارد و آن مشکل هم این است که، پاسخ‌هایی بدون منبع و مدرک موثق ارائه می‌دهد.

گراف دانش گوگل (Google Knowledge Graph) یک پایگاه اطلاعاتی از داده‌‌ها، با موضوعات متفاوت است که اطلاعات آن از سراسر اینترنت و وب سایت‌‌های معتبر جمع‌‌آوری شده‌‌اند و در یک باکس اطلاعاتی در کنار نتایج جستجو نشان داده می‌‌شود.

جستجوی معنایی چیست؟

امروزه، دو گرایش در جستجوهای کاربران به وجود آمده است :‌۱- طولانی‌تر شدن متن جستجوی کاربران ۲- درخواست پاسخ‌هایی دقیق‌تر از موتورهای جستجو.
این دو گرایش چالشی بزرگ را برای موتورهای جستجوگر به وجود آوردند، چرا که دیگر شناسایی کلمات کلیدی کوئری جستجو، برای ارائه‌ی پاسخی دقیق به کاربر کافی نبود و لازم بود کلمات موجود در کوئری به شیوه‌ای جدید تفسیر شوند.

به همین دلیل، موتورهای جستجوگر توانستند ارتباطی بین کلمات کلیدی پیدا کنند. به طور دقیق تر راه ‌حلی که متخصصان برای این مشکل پیدا کردند، ارتباط دادن کلمات‌ کلیدی به یکدیگر و تشخیص قسمتی بود که کوئری در آن شکل می‌گرفت. یعنی تولد نسلی هوشمندتر از شیوه‌های جستجو که به آن جستجوی معنایی (Semantic Search)می‌گویند.

جستجوی معنایی یا همان Semantic Search، مطالعه‌ و درک ارتباط واژه‌ها با یکدیگر و منطق حاکم بر این ارتباط است، به زبان ساده تر جستجوی معنایی چیزی فراتر از یک جستجوی کلمه به کلمه است، در جستجوی معنایی دیگر تمرکز روی کلماتی نیست که شما جستجو می‌کنید، بلکه تمرکز روی معنا و مفهوم کلمات است.

تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل بر سئو چگونه است؟

گوگل بعد از معرفی این الگوریتم اعلام کرد که اصول سئو و بررسی کیفیت و اعتبار سایت ها تغییر زیادی نکرده است، زیرا قواعد کلی تغییری نکرده و کسانی که محتوای باکیفیت، غیرکپی و منحصر به فرد تولید می‌کنند، بهترین امتیازها را از گوگل کسب می‌کنند و نیازی به نگرانی بابت این الگوریتم نیست. الگوریتم مرغ مگس خوار بیش از هر چیز به کیفیت محتوا توجه می کند و تاثیری بر اسپم کردن و یا جریمه کردن سایت های متقلب و بی کیفیت ندارد.

الگوریتم مرغ مگس خوار روی چه مواردی تاکید دارد؟

این الگوریتم روی موارد خاصی تاکید دارد که با رعایت این موارد می‌توانید رتبه‌ای بهتر در صفحات جستجوی گوگل برای خود رقم بزنید.

1- بهینه کردن کلمات کلیدی

به جای این که از کلمه کلیدی مورد نظر به دفعات زیاد بهره بگیرید، از کلمات هم معنی یا مترادف آن استفاده کنید. مانند: کلمه کلیدی (تولید) می‌توانید از مترادف‌های آن (ایجاد)،(خلق کردن) و (زادن) استفاده کنید.

در یک بررسی جدید شرکت کنندگان، بهینه سازی کلمات کلیدی را یکی از سخت ترین کارها در بازاریابی موتور جستجو ذکر کردند. به دلیل ماهیت دشوار آن ، بیشتر صاحبان سایت ، بازاریابان و وبلاگ نویسان وقت کافی را صرف بهینه سازی کلمات کلیدی نمی کنند.

این مسأله ناراحت کننده است زیرا بهینه سازی کلمات کلیدی مهمترین جنبه SEO و PPC تبلیغات گوگل است. اگر کلمات کلیدی خود را که مشتریان جستجو می کنند ، انتخاب و استفاده نمی کنید، مطمئنا در نتایج جستجوی گوگل پیدا نمی شوید. این بدان معناست که هیچ ترافیکی دریافت نمیکنید و در نهایت فروشی از این طریق نخواهید داشت.

2-بهینه‌‌سازی انکرتکست‌‌ها

اگر تا به حال برای سئو و بهینه‌سازی سایت خود تحقیق کرده باشید، مطمئناً عبارات و اصطلاحات بسیاری به گوشتان خورده است. یکی از اصطلاحات سئویی که کمتر وب‌سایتی به آن پرداخته است، اصطلاح انکرتکست Anchor Text است.

کلمه انکر تکست در ابتدا ممکن است عجیب و بی‌معنی به نظر بیاید: کلمه Anchor به معنی لنگر کشتی و Text به معنی متن است.

اما نکته جالب توجه اینجاست که Anchor به معنی معرفی یا پرزنت کردن هم است و به مجریان برنامه‌های زنده تلویزیونی هم گفته می‌شود. انکر تکست متنی است که وبسایت مورد نظر ما را در یک جمله به مخاطب معرفی می‌کند و در عین حال مثل لنگر کشتی کار آن وصل کردن و محکم کردن ارتباط بین کاربر و وبسایت است.

بهینه سازی انکر تکست یکی از مهم‌ترین موارد در سئو سایت است که در بیشتر مواقع اوقات نادیده گرفته می‌شود و رویکردهای مختلفی در مورد بهینه سازی انکر تکست ها وجود دارد.

3-نوشتن مقالات کوتاه

بهتر است مقاله‌ای را که می‌نویسید کوتاه و خلاصه باشد زیرا:

1- مقاله های کوتاه برخلاف مقاله های تخصصی علمی ، امکان ارتباط سریع با مخاطبان را فراهم می سازد.
2- مقاله کوتاه مخاطب را سر در گم نمی‌کند و باعث نمی‌شود مخاطب از خواندن خسته شود.

4-استفاده از تصویر و ویدئو

صفحاتی که از ویدیو برخوردار هستند، معمولا رتبه های خوبی را کسب می کنند و مخاطبان تمایل بیشتری به مشاهده این قبیل صفحات دارند. خوب است بدانید که گوگل پیشنهاد می کند هر وب سایت یک بخش را به ویدیو اختصاص دهند و توصیه می‌کند که این ویدیوها حتما توسط افرادی که مدیر سایت هستند تهیه شده و منحصر به فرد باشند.

زیرا تصویر باعث جذب مخاطب می‌شود و صفحات سایت و مقالات شمارا از بی روح بودن در می‌آورد، به همین دلیل برای بالا بردن جذابیت متون و مقالات، از تصاویر و ویدئو استفاده کنید.

5- استفاده از کد های اسکیما

Schema یا همان اسکیما زبان نشانه گذاری می باشد که کار آن کمک کردن به موتورهای جستجو برای تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت می باشد تا بدین وسیله بتوانند اطلاعات بیشتری درباره محتواهای وب سایت بدست آورند. کدهای اسکیما در حقیقت کدهایی هستند که توانستند انقلاب بزرگ و تازه ای را در سئو به وجود آورند و به شما کمک خواهند کرد تا محتواهای تولید شده سایت خود را بیش از پیش در مقابل چشمان مخاطبان ظاهر کنید.

در حال حاظر هیچ الزامی برای استفاده اجباری نیست، اما افرادی که استفاده نمی کنند ضرر می‌کنند چرا که استفاده کردن از این کدها علاوه بر اینکه به گوگل کمک می‌کند، تا با سرعت بیشتر و دقت بیشتری این محتوا را جمع آوری کند و بعد به مشتریان و مخاطبین شما نمایش بدهد، بلکه به شما کمک می‌کند به صورت چشمگیر افزایش CTR داشته باشید، یکی از مهم ترین سودآوری های استفاده از کدهای اسکیما ستاره هایی هست که شما در نتایج گوگل می بینید

 

مرغ مگس خوار نماد چیست؟

آیا مرغ مگس خوار از جستجوی صوتی استفاده می‌کند؟

یک کاربرد جالب و مهمی که توسط الگوریتم مرغ مگس خوار بر روی موتور جستجوی گوگل ایجاد شد, توانایی پاسخ دادن به صدای کاربر و جستجوی صوتی (Google’s voice-based search service) در گوشی های تلفن همراه می باشد.

این قابلیت از پیش در برنامه صوتی اپل (Apple’s Siri) وجود داشته و برای کاربر، امکان جستجوی صوتی را فراهم می‌کند. مرغ مگس خوار گوگل از این تکنولوژی استفاده کرده و تمامی کاربران را قادر ساخته به زبان کشور خود، در موتورهای جستجوی گوگل کلمات کلیدی را جستجو کنند.

یکی از محبوب ترین موتور های جستجو بر اساس صدا و برای موبایل، نرم افزار Apple’s Siri موجود بر روی گوشی‌های آیفون است. عملکرد الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در جستجوی صوتی با جستجوی نوشتاری تفاوتی ندارد، تنها کار را برای شما راحت‌تر می‌کند.

آیا مرغ مگس خوار گوگل از جستجوی محلی استفاده می‌کند؟

هنگامی که کاربران عبارت موردنظر خود را در گوگل جستجو می‌کنند، مرغ مگس خوار از گراف دانش و جستجوی معنایی استفاده می‌کند تا دقیق‌ترین و مرتبط‌ترین نتیجه را به کاربر ارائه دهد.

برای مثال اگر در شهر تهران هستید و عبارت باشگاه را سرچ کنید اول از همه باشگاه‌های شهر تهران را برای شما نشان می‌دهد.

آینده جستجوی اینترنتی چگونه است؟

گوگل هر روز بیشتر از قبل در حال به روز رسانی خود و هوشمندتر شدن می‌باشد و این کار را با استفاده از دو بال الگوریتم مرغ مگس خوار، یعنی گراف دانش و جستجوی معنایی انجام می‌دهد

در آینده ای نزدیک گوگل با دانستن این که شما کجا هستید، قبلا چه چیزهایی را جستجو کرده اید، خرید ها و مسافرت هایتان به کجا بوده است و امثال این ها می تواند حدس بزند که شما احتمالا به دنبال چه هستید و قبل از این که حتی چیزی از دهانتان خارج شود اطلاعاتی در مورد هدف تان به شما نمایش می دهد.

آن روز شاید اطلاعات مورد نظر را بر روی لیوان چایی تان، یا همین ساعت های هوشمند و یا هر وسیله ی الکترونیکی دیگر مشاهده کنید. الگوریتم رنک‌برین یکی از جدیدترین راهکارهای گوگل برای پردازش بهتر داده‌ها و نمایش بهترین نتایج و رتبه‌بندی آن‌ها است.

سخن آخر

این الگوریتم به دنبال آن است که کاربران در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهترین نتایج مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. این الگوریتم با استفاده از دو عامل گراف دانش و جستجوی معنایی بهترین و کامل‌ترین محتوا را انتخاب و در اختیار کاربران قرار می‌دهد و فراموش نکنید که الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، یکی از هشت مورد موثر در رتبه‌بندی سایت‌ها در سال ۲۰۱۷ بوده است و اهمیت بسیار زیادی در سئو سایت دارد.

به موارد گفته شده هم چون بهینه کردن کلمات کلیدی، بهینه‌‌سازی انکرتکست‌‌ها، نوشتن مقالات کوتاه، استفاده از تصویر و ویدئو و استفاده از کد های اسکیما توجه داشته باشید، زیرا با رعایت این موارد می‌توانید رتبه‌ای بهتری در صفحات جستجوی گوگل بدست آورید.

منبع: bit.ly cutt.ly clck.ru pinterest.com

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart