آگاهی از برند چیست؟ | 5 راه افزایش آگاهی از برند
Search
Close this search box.

آگاهی از برند چیست؟ | 5 تکنیک افزایش آگاهی از برند

زمان مطالعه: 10 دقیقه
آگاهی از برند چیست؟

لیست محتوا

Contents

برای هر کسب و کاری اینکه بتواند همواره جز انتخاب‌ مشتری خود قرار بگیرد، لذت‌بخش است و تنها با افزایش آگاهی از برند امکان‌پذیر است. اگر به دنبال این هستید که مخاطبان، برند شما را به یاد داشته باشند و بتوانید محصولات خود را به فروش برسانید، باید برای افزایش آگاهی از برند تلاش و برنامه‌ریزی کنید.

اگر نمی‌دانید که آگاهی از برند چیست، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. ما در این قسمت، اهمیت آگاهی از برند را برایتان خواهیم گفت و سپس چند راه تضمینی برای افزایش آگاهی از برند را عنوان می‌کنیم تا برند خود را ملکه ذهن مخاطبان خود کنید و فروش حیرت‌انگیزی را تجربه کنید. همچنین کارشناسان ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ پویا آماده ارائه مشاوره به شما هستند.

آگاهی از برند (Brand Awareness) چیست؟

آگاهی از برند یکی از نکاتی است که می‌تواند در مسیر موفقیت یک کسب و کار تاثیر به سزایی داشته باشد. زیرا آگاهی از برند، کمک می‌کند تا برند شما در امر خرید، یکی از گزینه‌های مشتری باشد. اگر نمی‌دانید که آگاهی از برند چیست، نگران نباشید، ما در این مقاله، آگاهی از برند را به شما معرفی میکنیم و اهمیت آن در بهبود و رشد یک کسب و کار را شرح خواهیم داد.

زمانی که برای آگاهی از برند تلاش می‌کنید، یعنی می‌خواهید برند و محصولات خود را به هر طریقی که شده، به یاد مخاطب بیاورید و جز گزینه‌های مخاطبان باشید.

اگر به خاطر داشته باشید، در یکی از مقالات گذشته به این نکته اشاره کردیم که کاربران اینترنت، باهوش هستند اما فراموشکار!

پس در مسیر آگاهی از برند قصد داریم تا خود را به مخاطبان بیشتری معرفی کنیم و آنقدر در این راه تلاش کنیم تا کاربران ما را از یاد نبرند. زمانی که به ملکه ذهن مخاطبان تبدیل بشوید، باعث می‌شود تا فروش خود را به طرز فوق‌العاده رشد بدهید.

پس اگر تا به حال برای آگاهی از برند و معرفی خود تلاشی نکرده‌اید، دست به کار شوید تا مزایای بی‌نظیر آن را از دست ندهید. در ادامه ما اهمیت این موضوع را برایتان روشن می‌کنیم تا نسبت به فوایدی که در این مسیر به دست‌ می‌آورید، آگاهی پیدا کنید.

البته این نکته را مدنظر داشته باشید که آگاهی از برند نیازمند مداومت و تلاش‌ است و در مدت کوتاه حاصل نمی‌شود. پس در مسیر اگاهی از برند صبور باشید.

شاخص‌های آگاهی از برند (Brand Awareness)

به طور کلی آگاهی از برند سه وجه مختلف دارد. یعنی میزان آگاهی از برند را از سه نظر می‌توانید بررسی کنید و با توجه به آن که در کدام بخش از آگاهی از برند ضعیف هستید، تلاش‌های خود را در همان راستا هدفمند کنید:

 یادآوری برند یا Brand Recall

در بحث آگاهی از برند، یادآوری برند مطرح می‌شود. یادآوری برند یعنی زمانی که یک کاربر قصد خرید یک محصول را دارد، اولین برندی که در ذهن او تداعی می‌شود، چه برندی است؟

بیشترین تاثیر تبلیغات در آگاهی از برند در این حوزه اتفاق می‌افتد. یعنی یک تبلیغات موفق سبب می‌شود تا شما در لحظه نام چند برندی که در یک حوزه مشخص فعالیت می‌کنند را به خاطر آورید. اما به یاد داشته باشید که این یادآوری لزوما به معنای برتری در کیفیت و خدمات نیست.

برخی از برندها روی این مورد از آگاهی از برند بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنند و معتقداند که اگر نام شما در بین رقبایتان، پررنگ تر باشد، همواره فروش بیشتری خواهید داشت. اما نکته اینجاست که این مساله نمی‌تواند همیشه بازدهی بالایی را داشته باشد زیرا ممکن است در یک دوره زمانی، با بهبود آگاهی از برند، نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازید، اما نداشتن کیفیت مطلوب باعث شود تا در انتخاب‌های بعدی جز گزینه‌های مخاطبان نباشید.

پس قبل از تلاش برای افزایش آگاهی از برند، کیفیت خود را به درجه بالایی برسانید تا همان طور که گفتیم شمار مشتریان وفادار خود را افزایش دهید.

شناخت برند یا Brand Recognition

شناخت یا شناسایی برند نسبت به یادآوری برند، کم اهمیت تر است اما هر دو جزئی از آگاهی از برند هستند. شناخت برند یعنی کاربران چقدر یک برند را می‌شناسند. این شناخت یعنی کاربران با محصولات، لوگو، تصویر برند، شعار و … چقدر آشنایی دارند.

زمانی که شناخت مخاطبان از یک برند خوب نباشد، برندهای ضعیف می‌توانند به سادگی از موقعیت یک برند معروف که آگاهی از برند کمی داشته است، سو استفاده کنند.

به عنوان مثال؛ لوگوی برند معروف و مشهور هاکوپیان و یا بانک صادرات را به خاطر دارید؟

جواب اکثریت خیر است، این یعنی تصویر برند در ذهن شما تصویر ضعیفی است و نیازمند بهبود آگاهی از برند در این زمینه هستید.

میزان محبوبیت، ملکه ذهن بودن یا Top of Mind

ملکه ذهن مخاطب بودن در زمینه آگاهی از برند، تاثیر بالایی در فروش و موفقیت شما در کسب و کارتان خواهد داشت. اگر نام برند شما اولین نامی باشد که به ذهن مخاطب خطور می‌کند، قطعا می‌توانید تعداد بالایی از این مخاطبان را به مشتری تبدیل کنید.

به عنوان مثال؛ دیجی کالا با سرعت بسیار بالایی این آگاهی از برند را تقویت کرده است. قدرت آگاهی از برند به گونه‌ای است که هنوز هم بسیاری از افراد برای خرید هر محصولی، به آن مراجعه می‌کنند.

 

راه های افزایش آگاهی از برند

چرا آگاهی از برند برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

هر چه آگاهی از برند برای یک کسب و کار، بیشتر باشد، ارتباط مخاطبان با این برند بیشتر و عمیق‌تر می‌شود و این ارتباط پایدار و دوستانه، در نهایت مخاطبان را دوستدار و وفادار برند شما می‌کند.

آگاهی از برند، شما را در مسیری هدایت می‌کند که بیشترین فروش را به سمت خود بکشانید و در نهایت سود زیادی را به دست آورید.

در ادامه چهار مورد از فوایدی که آگاهی از برند برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت، را عنوان می‌کنیم:

راحتی در خرید مشتریان

حتما برای شما هم پیش آمده است که زمانی که می‌خواهید یک محصول را تهیه کنید، اول یک برند در ذهن شما تداعی می‌شود و احتمال خیلی زیاد، محصول آن برند را خریداری خواهید کرد.

این یعنی آن کمپانی، مساله آگاهی از برند خود را به بهترین شکل ممکن پیش برده است و همان طور که مشاهده کردید شما در امر خرید، راحت و بی‌دردسر حرکت کردید.
آگاهی از برند، مخاطبان را در مسیر خرید یک محصول، به گونه‌ای هدایت می‌کند که مشتری درگیر مقایسه کردن برندها و محصولاتشان نمی‌شود و انتخاب او محصولی است که شناختی نسبت به برند آن دارد و بارها نام آن را شنیده است.

هدف اصلی ما در آگاهی از برند به همین سادگی نیست، ما می‌خواهیم تا با افزایش آگاهی از برند سبب شویم که تا در انتخاب‌ها و خرید‌های بعدی مشتریان نیز، جز گزینه‌های اصلی او باشیم و به عبارتی مشتری به برند ما وفادار بماند.

بالا بردن اعتماد به برند

رسیدن به اعتماد در بین مخاطبان کار آسانی نیست اما شدنی است. به شرط آنکه در ابتدا آگاهی از برند خود را تقویت کنید. زمانی که برند شما شناخته شده باشد، شانس بیشتری دارید تا از بین این مخاطبان، مشتری به دست آورید.

این مشتریان در صورتی به برند شما وفادار می‌مانند که کیفیت محصولات و خدمات شما را تجربه کنند. در نتیجه اعتماد و آگاهی از برند را مدنظر قرار دهید تا به این اهداف برسید و همواره به یاد داشته باشید که در درجه اول، برای جلب اعتماد و افزایش آگاهی از برند، باید کیفیت محصولات و خدمات خود را تقویت کنید.

بالا بردن وابستگی به برند

آگاهی از برندها سبب می‌شود تا زمانی که مخاطبان در حوزه کاری شما محصول یا خدمتی را نیاز دارند، شما را ترجیح دهند و به نوعی وابستگی به برند شما پیدا کنند تا تنها راه رفع نیاز خود را، برند و محصولات شما بدانند.

کسب سهم بازار بیشتر

زمانی که آگاهی از برند برای یک کسب و کار به نقطه بالایی برسد، بدیهی است که همواره جز گزینه‌های مخاطبان خود قرار خواهد گرفت و همچنین مشتری بیشتری نیز جذب خواهد کرد.
داشتن تعداد مشتری بیشتر یعنی شما توانسته‌اید، فروش آن محصول یا خدمت را به انحصار خود درآورید و سهم بالایی از بازار را به دست بگیرید. پس آگاهی از برند به کسب و کارها در مسیر موفقیت کمک شایانی می‌کند.

چند راه تضمینی برای افزایش آگاهی از برند

در این قسمت از مقاله، چند راه تضمینی برای افزایش آگاهی از برند را بیان میکنیم و نشان می‌دهیم که با این تکنیک‌ها چگونه می‌توانید برای افزایش آگاهی از برند خود فعالیت کنید.
این راه‌ها به شما کمک می‌کنند تا از هر طریقی برند خود را معرفی کنید. یعنی در همه کانال‌های ارتباطی نام و نشانی از برند و محصولات خود را به میان بیاورید و آگاهی از برند خود را افزایش می‌دهید.

از اینفلوئنسرها برای معرفی برند خود کمک بگیرید

محبوبیت بسیار بالای شبکه اجتماعی اینستاگرام سبب شده است تا اینفلوئنسرها یکی از بهترین ابزارهایی باشند که در مسیر آگاهی از برند موثر اند. همان طور که از نامشان پیداست، این افراد به علت محبوبیت و تعداد بالای دنبال کننده‌ای که دارند، در امر خرید روی تصمیم مشتری‌ها اثر می‌گذارند.

به کمک تبلیغات در این پیج‌هایی که مخاطب بسیار زیادی دارند، قادر خواهید بود تا آگاهی از برند را تا حد بالایی تقویت کنید.

اینفلوئنسرها بیشترین فالوور را در پیج خود دارند و در نتیجه اگر نامی از یک برند ببرند، احتمال افزایش آگاهی از برند نیز بیشتر می‌شود. زیرا تبلیغ آن برند به صورت گسترده‌تری پخش می‌شود.

البته تبلیغات در پیج‌های مشهور و معروف، می‌تواند مشابه روش‌های دیگر تبلیغات باشد و بازدهی آنچنانی را کسب نکنید. اما اگر تبلیغات خود را در پیج‌هایی که مرتبط با حوزه کاری شما هستند، منتشر کنید، شانس بیشتری دارید تا دنبال‌کنندگان آن را به مشتری خود تبدیل کنید.

پس برای استفاده از این روش در جهت افزایش آگاهی از برند، ابتدا تحقیق و بررسی انجام دهید و مناسب‌ترین اینفلوئنسر را در حوزه کاری خود انتخاب کنید. سپس تبلیغات خود را در این پیج‌ها منتشر کنید.

محتوای با کیفیت و مورد نیاز مخاطب تولید کنید

قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم که مشتری و مخاطب خود را دوست بدارید و با تولید محتوا سعی کنید نیازهای او را برطرف کنید. همیشه به این نکته توجه کنید که کاربران اینترنت اگر احساس کنند که برای آنها ارزش قائل نیستید و فقط به دنبال منافع کاری خود هستید، اعتمادشان را به شما از دست می‌دهند و در نهایت آگاهی از برند خود را تضعیف می‌کنید.

پس همیشه و در درجه اول، رضایت مخاطب را در نظر بگیرید تا در افزایش آگاهی از برند، موفق باشید. جلب اعتماد و رضایت مخاطبان هم از طریق تولید محتواهای مرغوب و کاربردی اتفاق می‌افتد.

زمانی که به یک وبسایت مراجعه می‌کنید. اگر این احساس به شما دست بدهد که آنها شما را به عنوان مخاطب در بالاترین الویت قرار می‌دهند، قطعا رضایت و اعتماد شما جلب می‌شود و به آن وبسایت به عنوان یک دوست نگاه خواهید کرد که بدون هیچ چشم‌داشتی شما را راهنمایی می‌کند.

پس تولید محتواهای کاربردی و باکیفیت را برای افزایش آگاهی از برند، فراموش نکنید.

به هر طریقی برند خود را تبلیغ کنید

تبلیغات از هر نوع و روشی که باشد، در افزایش آگاهی از برند بسیار اثرگذار است. البته از هر راهی که تبلیغات خود را منتشر می‌کنید، نکات مربوط به آن را در نظر داشته باشید تا بازدهی بالایی را در آگاهی از برند کسب نمایید. بازاریابی دهان به دهان نیز یکی از روش های موثر در آگاهی از برند است.

در این قسمت، چند نمونه از تبلیغات را عنوان می‌کنیم تا از هر طریقی ک امکان دارد، آگاهی از برند خود را بهبود ببخشید:

 

شناخت و تصویر برند

تبلیغات در گوگل

یکی از راه‌های افزایش آگاهی از برند تبلیغات در موتور جستجوی فوق‌العاده گوگل است، که باعث می‌شود تا تبلیغات شما برای میلیون‌ها کاربری که روزانه به آن مراجعه می‌کنند، به نمایش درآید. و از آنجایی که تبلیغات گوگل ادز به صورت هدفمند انجام می‌گیرد، می‌توانید برند خود را به افراد بیشتری معرفی و آگاهی از برند را افزایش دهید.

هزینه تبلیغات گوگل ادز، به گونه‌ای است که علاوه بر آگاهی از برند، سبب بالا رفتن میزان فروش نیز خواهد شد، زیرا در واقع تبلیغات گوگل برای کسانی نشان داده می‌شود که به دنبال خدمات و برند شما در گوگل بوده‌اند. پس احتمال تبدیل کردن این افراد به مشتری نیز بسیار بالاست.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

امروزه یکی از بهترین مکان‌ها برای اینکه به آگاهی از برند خود کمک کنید، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر بسیاری از کاربران سرگردان در اینترنت را به سمت خود کشانده‌اند و حقیقتا مزیت‌هایی نیز داشته‌اند.

یکی از این مزیت ها که برای کسب و کارها بسیار مورد توجه قرار گرفت، امکان تبلیغات و بهبود آگاهی از برند است. صاحبان کسب و کارها با توجه به نوع محصولات و خدمات خود، مناسب‌ترین شبکه‌های اجتماعی را انتخاب و در آن به تبلیغات و آگاهی از برند می‌پردازند.

برخی نیز فعالیت خود را در چند شبکه‌ اجتماعی همزمان به پیش می‌برند تا از این فرصت حداکثر استفاده را در جهت افزایش آگاهی از برند ببرند.

تبلیغات در سایر وبسایت‌ها

برای افزایش آگاهی از برند و معرفی خود، می‌توانید از سایر وبسایت‌ها نیز کمک بگیرید. وبسایت‌هایی که نرخ کلیک بالایی دارند و روزانه تعداد زیادی بازدیدکننده را مدیریت می‌کنند، می‌توانند مکان خوبی برای معرفی و بهبود آگاهی از برند باشند.

تبلیغات در این وبسایت‌ها سبب می‌شود تا با هر کلیک بتوانید به حجم عظیمی از کاربران، برند خود را یادآوری و آگاهی از برند را افزایش دهید.

تبلیغات آفلاین

یکی از بهترین‌ها برای افزایش آگاهی از برند، تبلیغات آفلاین است. همیشه که نباید روی کاربران اینترنت سرمایه‌گذاری کنید، گاهی لازم است افرادی که از فضای وب کمتر استفاده می‌کنند را هم در نظر بگیرید.

نمونه‌هایی از تبلیغات آفلاین

تبلیغات در تلویزیون و رادیو
بیلبورد و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهرها
تبلیغات محیطی همچون تبلیغات از طریق وسایل حمل و نقل عمومی
و …

البته منظور ما این نیست که با تبلیغات آفلاین، سهم بالای مشتریان آنلاین خود را از دست خواهید داد. خیر به هیچ وجه! بلکه مقصود این است که تبلیغ برخی از محصولات خارج از فضای اینترنت بیشتر تاثیر دارد و نباید از این موضوع غافل شوید.

به عنوان مثال؛ اگر برند شما، تولید کننده محصولاتی همچون، پفک و چیپس و … است، بیشترین مشتری شما کودکانی هستند که فقط از طریق تبلیغات تلویزیون یا یک بیلبورد جذاب، برند شما را شناخته‌اند، نه با جستجو در فضای وب!

پس اگر از تبلیغات آفلاین برای آگاهی از برند خود استفاده نکنید، بسیاری از مشتریان بالقوه این چنینی را از دست خواهید داد.

از رویدادها، جشنواره‌ها و مراسمات و … حمایت مالی کنید

از رویدادها، جشنوارها، مراسم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی پرمخاطب و … حمایت مالی کنید یا به اصطلاح اسپانسرشان بشوید. با معرفی برند خود از این طریق، نه تنها می‌توانید آگاهی از برند خود را افزایش دهید، بلکه محبوبیت بالایی نیز به دست می‌آورید.

اگر این رویدادها یا جشنواره‌ها به گونه‌ای باشند که در کارای خیر و عام‌المنفعه همکاری بکنند، حضور شما در کنار آنها تاثیر مثبتی بر وجه و اعتماد مخاطبان نسبت به شما خواهد داشت.
مردم همواره دوست دارند تا به هم‌نوع خود کمک کنند، اگر در این کارهای خیر، ردپایی از شما وجود داشته باشد، مخاطبان بیشتری به برند شما اعتماد می‌کنند و آگاهی از برند خود را بهبود می‌بخشید.

پس فعالیت در این موقعیت‌ها را برای افزایش آگاهی از برند خود از دست ندهید. و هم چنین هر چقدر که این حمایت‌های مالی با حوزه کاری شما بیشتر مرتبط باشد، در بهبود آگاهی از برند موفق‌تر خواهید بود.

 

در پایان

امیدواریم این مقاله اهمیت مساله آگاهی از برند را برای شما عزیزان، روشن کرده باشد. پیشنهاد می‌کنیم اگر یک برند تازه تاسیس و نوپا هستید، حتما برای آگاهی از برند خود برنامه‌ریزی کنید و یک اسراتژی اصولی را طراحی کنید.

موضوع آگاهی از برند برخلاف اهمیت بالا و مزایای فوق‌العاده‌ای که به همراه دارد، به قدر کافی از طرف کسب و کارها مورد توجه قرار نمی‌گیرد. مطمئن باشید اگر در راستای افزایش آگاهی از برند قدم بردارید، به نتایجی می‌رسید که فکرش را هم نمی‌کردید.

اما همان طور که اشاره کردیم، آگاهی از برند نیازمند صبر، حوصله و مداومت است تا نتایج مناسب ظاهر شوند. همچنین در این مقاله چند تکنیک تضمینی عنوان کردیم که تاثیر به سزایی در بهبود آگاهی از برند خواهد داشت.

پس همین امروز برای مساله آگاهی از برند خود برنامه‌ریزی کنید و صبور باشید تا رسیدن به نتایج دلخواه را تجربه کنید.

منبع: bit.ly

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart