کپی رایتینگ چیست؟ | چگونه کپی رایتر شویم ؟
Search
Close this search box.

کپی رایتینگ چیست؟ | چگونه کپی رایتر شویم ؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه
تولید محتوا متنی چیست؟

لیست محتوا

Contents

اگر یک تیم تولید محتوای قوی مسئولیت تولید محتواهای وبسایت شما را به عهده دارد اما مخاطبان کمی به سمت وبسایت شما جذب شده‌اند، بهتر است از کپی رایتینگ کمک بگیرید و یک کپی رایتر حرفه‌ای را استخدام کنید تا تغییرات شگفت انگیزی را در دنیای کسب و کار خود رقم بزنید. کارشناسان ما با انجام خدمات تولید محتوا و بازاریابی محتوایی می توانند شما را در این مسیر همراهی کنند.

شرکت های دیجیتال مارکتینگ با انجام خدمات تولید محتوا و بازاریابی محتوایی شما را در این زمینه همراهی می کنند.

امروزه نوشتن یک محتوای تکراری و کسل کننده مانند بقیه وبسایت‌ها، نمی‌تواند نتیجه دلخواه را حاصل کند. لازم است تا کمی خلاقیت و ایده‌های نو به محتواهای خود تزریق کنید تا مخاطب را به دام محتواهای جذاب خود بیندازید.

این درگیری مخاطب با محتواها نه تنها بازدید و وضعیت سئو وبسایت‌تان را بهبود می‌بخشد، بلکه سبب می شود تا مخاطبان بیشتری را به مشتری‌های دائمی خود تبدیل کنید و سودآوری فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید.

پس اگر به دنبال پاسخی برای سوال “کپی رایتینگ چیست؟” هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و از راهکارهای تضمینی ذکرشده بهره‌مند شوید.

 

کپی رایتینگ چیست؟

قبل از پاسخ دادن به سوال “کپی رایتینگ چیست؟” بهتر است تا شما را با شخصی که این دانش را ابداع کرد، آشنا کنیم. “دیوید اگیلوی” کسی که دانشگاه را رها کرد و به علت علاقه‌ای که به تبلیغات داشت، یک شرکت تبلیغاتی راه‌اندازی کرد. موفقیت او در این زمینه به درجه‌ای رسید که از او به عنوان “پدر علم تبلیغات یا کپی رایتینگ” یاد می‌شود.

بسیاری از متن‌های تبلیغاتی کمپانی‌های مطرح دنیا از ذهن خلاق این فرد متولد شده‌اند که تاثیر زیادی بر روی مخاطبان آنها داشته است. مانند شعار تبلیغاتی معروف کمپانی‌های اپل یا رولز رویس که توجه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند.

حال که با مهم‌ترین چهره در صنعت تبلیغات آشنا شدید، به سراغ تعریف کپی رایتینگ (copywriting) می‌رویم.

کپی رایتینگ یعنی نوشتن محتواها و متن‌هایی که بتوانند توجه و نگاه مخاطب را در سریع‌ترین زمان ممکن جلب کنند، و در نهایت منجر به فروش محصول یا خدمت شوند. کپی رایتینگ قادر است تا به سادگی مخاطب را تبدیل به مشتری کند و این دقیقا همان چیزی است که اکثر کمپانی ‌ها به دنبال آن هستند.

برای آشنایی با روش های تولید محتوا با موبایل می توانید مقاله آموزش تولید محتوا با گوشی را مطالعه کنید.

 

نکات کپی رایتینگ

 

البته همه چیز به همین سادگی اتفاق نمی‌افتد. زیرا شکار توجه مخاطب در دنیای امروز بسیار مشکل است و نیازمند دانستن نکات و ریزه‌کاری‌هایی است که اگر رعایت نشوند، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود‌.

کپی رایتینگ یک علم و یک هنر است که نمی‌توان یک شبه در آن به موفقیت رسید، بلکه نیازمند مطالعه، تحقیق و البته یک نبوغ فوق‌العاده است. زیرا نگاه یک کپی رایتر به محصول باید بسیار خلاق و تیزبین باشد، اما بدیهی است که این زاویه دید نباید با درک مخاطب فاصله زیادی داشته باشد.

 

تفاوت کپی رایتینگ با بازاریابی محتوایی

اگر با دنیای دیجیتال مارکتینگ آشنایی داشته باشید، قطعا برای‌تان سوال پیش آمده است که “تفاوت بازاریابی محتوایی با کپی رایتینگ چیست؟”. بسیاری از افراد این دو موضوع را به جای یکدیگر به کار می‌برند، در صورتی که میان این دو تفاوت‌هایی وجود دارد.

در بازاریابی محتوایی هدف اصلی ایجاد یک ارتباط پایدار و مستحکم با مخاطب است و در مقایسه با کپی رایتینگ یک مفهوم گسترده‌تر به حساب می‌آید. در واقع کسب و کارها سعی دارند تا از روش‌های مختلف کمک گرفته و مخاطب را به سمت برند خودشان بکشانند.

زمانی که این ارتباط به صورت دوطرفه شکل بگیرد، دیگر ترغیب مخاطب به خرید، تلاش زیادی نیاز ندارد. زیرا این ارزشمندی و مفید بودن اطلاعات سبب خواهند شد تا از این پس مشتری در پی کسب و کار شما باشد.

اما اغلب در کپی رایتینگ تمرکز بر روی فروش یک محصول و برندسازی است. یا به عبارتی شما در کنار بازاریابی محتوایی به کپی رایتینگ نیاز دارید تا بتوانید محصولات خود را به سبکی دیگر به مخاطب خود معرفی نمایید و با کمک گرفتن از یک متن قدرتمند و جذاب، مخاطب را متقاعد کنید که آن محصول را از برند و کمپانی شما خریداری نماید.

به همین علت است که کپی رایتینگ ظرافت‌ها و تکنیک‌های روانشناسی خاص خود را می‌طلبد و به اصطلاح، کار هر کسی نیست!

 

کپی رایتر کیست؟

حال که وارد دنیای کپی ‌رایتینگ شده‌اید قطعا اهمیت وجود یک کپی‌رایتر یا تبلیغ نویس حرفه‌ای و کاربلد برای هر کمپانی را درک کرده‌اید، زیرا تولید محتواهای معمولی هیچ‌گاه مخاطب را به سمت فروش هدایت نمی‌کنند. کپی‌رایتر در واقع نویسنده‌ای است که تبلیغ و بازاریابی را می‌شناسد و از زوایا و نکات گوناگون یک تبلیغ خوب آگاه است.

یک کپی‌رایتر موفق مانند دیگر نویسندگان فکر نمی‌کند و یک دید جدید نسبت به موضوعات دارد. کپی رایتینگ باید سرشار از خلاقیت و ایده‌های نو باشد.

تبلیغ نویس ها سعی دارند تا با کنار هم قرار دادن کلمات و عبارات تاثیرگذار، توجه مخاطب را به محتوای خود جلب کنند. آنها با به کارگیری ترفندهای روانشناسی مختلف، بر تصمیمات مخاطبان تاثیر می‌گذارند و آنها را در قیف مشتری به سمت پایین هدایت می‌کنند و در نتیجه مخاطب ناآگاه را به مشتری دائمی آن محصول و کمپانی تبدیل می‌کنند.

البته هدف کپی رایتینگ فقط فروش یک محصول نیست، گاهی مقصود یک محتوا دریافت تماس و یا ثبت نام در یک وبسایت و … می‌باشد. اما اولین و مهم‌ترین هدف در کپی رایتینگ، درگیر کردن مخاطب با محتواست.

پس روشن است که نقش یک کپی رایتر حرفه‌ای در یک کسب و کار بسیار پررنگ بوده و تبلیغات و برندینگ را به بهترین شکل ممکن هدایت می‌کند. به همین دلیل است که دیوید اگیلوی معتقد بود که “محصول کسل‌کننده وجود ندارد، بلکه نویسنده کسل‌کننده وجود داد.”

در واقع یک تبلیغ نویس باید محصول را به گونه‌ای معرفی کند که مخاطب تشویق شود که یکبار هم که شده آن را خریداری کند. البته این موضوع را با اغراق و یا فریب‌کاری اشتباه نگیرید! هدف ایجاد جذابیت و درگیری مخاطب است نه فریب‌ دادن وی!

در ادامه نیز هفت نکته مهم را عنوان خواهیم کرد که با کمک گرفتن از آنها یک کپی‌رایتر به درجه حرفه‌ای شدن خواهد ‌رسید.

 

چگونه کپی رایتر شویم؟

نکات کپی رایتینگ موفق

اگر قصد دارید یک کپی رایتر کاردرست بشوید که کمپانی‌های مشهور به دنبال همکاری با شما باشند، تاکید می‌کنیم که تلاش کنید و صبور باشید. قرار نیست بتوانید در مدتی کوتاه تبلیغاتی شگفت‌انگیز را طراحی کنید!

بعد از صبوری و پشتکار، توصیه می‌کنیم هفت نکته‌ای که در ادامه این مقاله شرح می‌دهیم را به کار ببندید تا یک کپی‌ رایتینگ موفق را تجربه کنید.

مخاطب خود را بشناسید

اولین و اصلی‌ترین توصیه برای موفقیت در کپی رایتینگ، شناخت مخاطب است، به عنوان یک تبلیغ نویس باید بدانید که برای چه کسانی می‌نویسید. شاخت زوایای مختلف شخصیت، سطح اجتماعی، موقعیت اقتصادی و … شما را در نوشتن یک متن تبلیغاتی جذاب همراهی می‌کنند.

به قول دیوید اگیلوی ” اگر قرار است مردم را وادار به خرید چیزی یا انجام کاری کنید باید زبانشان را بدانید؛ زبانی که هر روز از آن استفاده می‌کنند، زبانی که با آن فکر می‌کنند.”

زمانی که با در دست داشتن اطلاعات کافی از مخاطب شروع به نوشتن و ایده‌پردازی می‌کنید، به راحتی راه‌های متقعد کردن و لحن مناسب آن دسته از مخاطبان را پیدا می‌کنید، و در نتیجه کپی رایتینگ را بدون تلف کردن وقت و انرژی زیاد، به سمت فروش محصول حرکت می‌دهید.

بگذارید با یک مثال اهمیت این مورد را شفاف‌تر کنیم. حتما با کمپانی خودرو سازی رولز رویس آشنایی دارید. این کمپانی تولید کننده خودروهای لوکس می‌باشد، پس کاملا روشن است که مشتری آنها عموم افراد جامعه نیستند.

دیوید اگیلوی قبل از اقدام به نوشتن متن تبلیغاتی برای این کمپانی، چند هفته را صرف شناخت و آشنایی با قابلیت‌ها و ویژگی‌های خودروهای تولید شده کرد و در نهایت یک متن تبلیغاتی فوق‌العاده با عنوان زیر را منتشر کرد:

“در سرعت 60 مایل بر ساعت، بلندترین صدایی که در مدل جدید رولز رویس به گوش می‌رسد، صدای ساعت الکتریکی است.”

اگر دیوید اگیلوی نمی‌دانست که برای چه قشری از جامعه تبلیغ می‌نویسد و چه کسانی را باید متقاعد کند، به قابلیت‌های معمولی آن خودرو اشاره می‌کرد (مانند سرعت بالا، گرم کن صندلی، ماساژور و …) و قطعا این قابلیت‌ها برای قشر مرفه جامعه اصلا درگیرکننده نیست و حتی به چشمشان هم نمی‌آید!

پس نیازمند معرفی یک ویژگی جذاب‌تر و جدیدتر بود. او کپی رایتینگ خود را با شناخت و آگاهی آغاز کرد و چنین عنوان فوق‌العاده‌ای را طراحی کرد.

عنوانی شگفت انگیز انتخاب کنید:

برای اینکه مخاطب را مشتاق کنید که متن تبلیغاتی شما را مطالعه کند، باید عنوان متن حداکثر کشش و جذابیت را در ذهن مخاطب ایجاد کند. عنوان یک متن تبلیغاتی باید همانند قلاب ماهیگیری باشد که مخاطب را همچون ماهی هایی در دریاچه سرگردان هستند، را شکار کند.

یک کپی رایتینگ موفق در درجه اول برای عنوان و سپس خود متن تبلیغاتی اهمیت قائل است. عنوان یک محتوا ویترین و ظاهر آن است و بیشترین میزان جذابیت را نیازمند دارد.

متن تبلیغاتی دیوید اگیلوی برای کمپانی رولز رویس که در قسمت قبل عنوان شد بیشتر از 600 کلمه داشت. پس عنوان آن باید به حدی ترغیب‌کننده می‌شود که مخاطب علاقه‌مند بشود تا ادامه آن را مطالعه کند.

نکته دیگر پیرامون اهمیت عنوان در کپی رایتینگ این است که یک عنوان قوی و درگیرکننده به تنهایی قادر خواهد بود تا فروش یک کمپانی را دگرگون کند، حتی اگر مخاطبان متن تبلیغ را مطالعه نکنند!

پس پیشنهاد می‌کنیم که به همان اندازه که زمان صرف تولید محتوای تبلیغاتی خود کرده‌اید، برای انتخاب عنوان نیز وقت بگذارید. شاید در ظاهر زیاد به نظر برسد ولی مطمئن باشید که ارزشش را دارد.

از ایده‌های نو و خلاقیت به عنوان چاشنی محتواهای خود استفاده کنید

خواهش می‌کنیم در کپی رایتینگ این مورد را به هیچ عنوان فراموش نکنید. همه ما روزانه با ده ها آگهی تبلیغاتی از انواع مختلف آن مواجه‌ایم، متن، ویدئو و … . اما بسیار کم پیش می‌آید که یک آگهی تبلیغاتی توجه ما را جلب نماید. زیرا اکثر آنها یک روند تکراری و کسل‌کننده دارند و هیچ ایده و نگاه جدیدی در آنها به چشم نمی‌خورد.

یک غذا را در نظر بگیرید که در تهیه آن از هیچ ادویه‌ای استفاده نشده باشد، قطعا هیچ طرفدار یا علاقه‌مندی پیدا نخواهد کرد! کپی رایتینگ نیز به همین صورت است. ایده‌های نو و خلاقیت چاشنی یک آگهی تبلیغاتی هستند.

یک کپی رایتر موفق سعی دارد تا از یک دریچه متفاوت به موضوع نگاه کند. زاویه دیدی که در عین اینکه جدید و جذاب است، برای مخاطب غریبه نباشد و بتواند با آن ارتباط برقرار کند.
به یاد داشته باشید که گاهی لازم است تا به جای حرکت پشت سر دیگر همکاران خود ، یک مسیر و سبک جدید را ابداع کرده و متفاوت‌ عمل کنید. زیرا مخاطبان معمولا از نگاه‌ها و سبک‌های جدید بیشتر استقبال می‌کنند.

 

درآمد کپی رایتینگ

احساسات مخاطب را درگیر کنید

برای اینکه بتوانید یک محصول را به مخاطبان خود بفروشید باید احساسات و عواطف مخاطب را هدف قرار دهید. کپی رایتینگ همواره ابتدا مخاطب را با موضوع درگیر می‌کند و سپس او را آرام آرام به سمت خرید محصول سوق می‌دهد.

همان طور که عنوان کردیم، کپی رایتینگ سعی دارد تا بر روی تصمیم گیری مخاطبان تاثیر بگذارد و آنها را به سمت اهداف خودشان هدایت نماید. در نتیجه برای موفقیت باید احساسات مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد و کاری کند که مخاطب لحظاتی به فکر فرو برود، در این حالت اکثر افراد به جای گرفتن تصمیمات منطقی، احساسی عمل خواهند کرد. و این یعنی آگهی تبلیغاتی شما کار خودش را کرده است.

در عین جذابیت، ساده و روان بنویسید

توجه داشته باشید که وجود خلاقیت با روان بودن متن منافاتی ندارد و نباید هر یک را قربانی دیگری کنید. ساده، روان و قابل فهم بودن تبلیغ یکی از نکات اصلی در کپی رایتینگ است. زیرا تبلیغ برای عموم مردم نوشته و تولید می‌شود و باید برای همه آنها قابل درک باشد.

پس در کنار اینکه روان و قابل فهم می‌نویسید، خلاقیت را به کار بگیرید و گمان نکنید که اگر خلاقانه می‌نویسید، حق دارید که سنگین و غیرقابل درک تبلیغ کنید!

مفید و ارزشمند بنویسید

درست است که در کپی رایتینگ مقصود متقاعد کردن مخاطب و به فروش رساندن یک محصول می‌باشد. اما نکته اینجاست که مخاطب به دنبال راهی برای رفع نیازها و خواسته‌های خود می‌گردد و تبلیغ شما باید برای او مفید باشد تا او را جذب کند.

یعنی در واقع در کپی رایتینگ باید نیازها و مشکلات مخاطبان را شناسایی نمایید و راهی برای رفع آنها به مخاطب پیشنهاد دهید.

پس ارزشمند بودن محصول و محتواهای خود را برای مخاطب روشن کنید و فروش محصول را در درجه دوم قرار دهید.

محصول را بررسی و اطلاعات کافی پیرامون آن به دست آورید

کسب اطلاعات و داده‌های زیاد در مورد موضوع اصلی کپی رایتینگ، یکی از نکاتی است که بیشترین تاثیر را در موفقیت دارد. اگر یک محصول و کمپانی تولید کننده آن را به قدر کافی نشناسید، نمی‌توانید بازاریابی و تبلیغات موثری را رقم بزنید.

البته منظور از داشتن اطلاعات کافی پیرامون موضوع این نیست که تخصص داشته و حرفه‌ای باشید، زیرا چنین چیزی ممکن نیست!!!

مقصود این است که اگر تبلیغات یک برند را به عهده می‌گیرید، قبل از هر کاری مخاطب و موضوع را آنالیز کنید و هیچ‌گاه بدون داده‌های کافی پا در میدان تبلیغات نگذارید. چون شناخت بیشتر دید شما را بازتر می‌کند و ایده‌های جدیدی متولد می‌شوند.

به گفته “لئو برنت” یکی از مشاهیر دنیای تبلیغات، “بعضی از بزرگترین موفقیت‌هایم را در صنایعی کسب کردم که هیچ چیزی درباره‌شان نمی‌دانستم.”

این جمله نشان می‌دهد که اگر در مورد موضوع تحقیق کنید به نسبت فردی که ادعای آشنایی دارد، بسیار موفق‌تر عمل خواهید کرد.

پس به جای ترسیدن از موضوعات و تجربه‌های جدید، مطالعه و تلاش خود را بیشتر کنید.

 

سخن آخر

این مقاله با هدف پاسخ دادن به سوال “کپی رایتینگ چیست؟” تهیه شده است. امیدواریم که اکنون با این موضوع و اهمیت آن آشنا شده باشید.

اگر قصد دارید که یک کپی رایتر حرفه‌ای بشوید، اولین توصیه ما صبوری، تلاش و پشتکار است. سپس به کارگیری ترفندها و نکاتی که در ادامه مقاله شرح داده شده‌اند را پیشنهاد می‌کنیم.
همان طور که گفته شد، کپی رایتینگ یک هنر است. هنر چیدن کلمات و عبارات در کنار هم و خلق یک متن تبلیغاتی خارق‌العاده. پس از آنجایی که هیچ هنری پایانی ندارد، در این مسیر نیز

دست از تلاش نکشید و با قدرت به پیش بروید.

موفق باشید.

منبع: bit.ly tinyurl b2n.ir

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart