آموزش تولید محتوای متنی | 6 اصل تولید محتوای متنی
Search
Close this search box.

آموزش تولید محتوای متنی | 6 اصل تولید محتوای متنی

زمان مطالعه: 14 دقیقه
تولید محتوا متنی چیست؟

لیست محتوا

Contents

دهه‌هاست که متن و نوشتار راه ارتباطی بسیاری از انسان‌هاست. از زمانی که وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی ظاهر شدند، تولید محتوای متنی نیز جای خود را در دنیای تکنولوژی باز کرد و تولید محتوای دیجیتال نقش پررنگی پیدا کرد.

شرکت های دیجیتال مارکتینگ می توانند با انجام خدمات تولید محتوا و بازاریابی محتوایی بهترین و با کیفیت ترین محتواها را در اختیار شما قرار دهند. همچنین تولید محتوا متنی یکی از خدمات این شرکت هاست که می تواند درآمد شما را متحول کند.

امروزه اکثر کسب و کارها و برندها دارای وبسایت و اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی‌ هستند، تا ارتباط و تعامل خود را با مخاطبان بیشتری شکل دهند. به همین منظور نیازمند تولید محتوای متنی باکیفیت و چشمگیر هستند.

اگر سوال “تولید محتوای متنی چیست؟” برای شما بدون پاسخ مانده است، با ما در این مقاله همراه شوید.

مقدمه‌ای بر محتوای متنی

متن و نوشته یکی از راه‌های ارتباطی قدمت‌دار در میان انسان‌هاست. در اکثر نقاط جهان، افراد برای انتقال مقصود و منظور خود از نوشتن و سخن گفتن استفاده می‌کنند، البته هر یک با زبان و نوشتار مخصوص به خود این کار را انجام می‌دهند.

تولید محتوای متنی در ابتدا محدود به چاپ و انتشار روزنامه‌ها، کتاب‌ها، مجلات و … بود اما با ظهور اینترنت و کامپیوترها، متن‌ها جای خود را در دنیای دیجیتال باز کردند و تولید محتوای دیجیتال متولد شد. درست مانند همین متنی که شما هم اکنون در حال مطالعه آن هستید!

تولید محتوای متنی خلاقانه و با قدرت در حال پیشرفت بود و بسیاری از نیازهای کاربران آنلاین را برطرف می‌کرد. تا اینکه در سال‌های اخیر، کسب و کارها نیز ب این حوزه وارد شدند و به بازاریابی از طریق تولید محتوای متنی نیاز پیدا کردند.

تا به آنجا که در عصر حاضر تولید محتوای متنی یکی از اصلی‌ترین و موثرترین پایه‌های برقراری ارتباط کسب و کارها و برندها با مخاطبان محسوب می‌شود. درست است که امروزه محتواهای دیگری از قبیل؛ تصویر، ویدئو و صوت نیز به کرات تولید و منتشر می‌شوند و به راستی که بسیار هم جذاب و پرمخاطب هستند، اما این‌ها سبب نشده است که تولید محتوای متنی منسوخ شود.

بلکه در واقع می‌توان گفت در بسیاری از موارد محتواهای چندرسانه‌ای برای تکمیل کردن و جذابیت بخشیدن در تولید محتوای متنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع درون‌مایه اصلی همه محتواها، نوشتن و تولید متن است. زیرا برای تولید یک ویدئو یا یک بنر تبلیغاتی جذاب، در ابتدا باید محتوا و منظور اصلی را در قالب متن آماده نمایید و سپس آن را به ویدئو و تصاویر تبدیل کنید، و یا برای ضبط اکثر پادکست‌ها، شما تنها از روی متن از پیش آماده شده روخوانی می‌کنید. پس تولید محتوای متنی اولین قدم در آماده‌سازی یک محتوای جذاب و درگیرکننده است.

تولید محتوا برای سایت فروشگاهی و تولید محتوا برای سایت های گردشگری یکی از پرطرفدارترین حوزه ها در تولید محتوا هستند. کارشناسان ما در شرکت دیجیتال مارکتینگ پویا با تولید بهترین محتواها می تواندد شما را در این زمینه همراهی کنند.

 

چرا تولید محتوای متنی اهمیت بالایی دارد؟

همان طور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، تولید محتوای متنی یکی از مهم‌ترین نیازهای یک کسب و کار است، و از گذشته نیز همین طور بوده است. امروزه تولید محتوای متنی بسیار پیشرفت کرده و بخش‌های زیادی را در خود جای داده است.

در واقع هر متن و نوشته‌ای را نمی‌توان به عنوان یک محتوای متنی برای برندها و کسب و کارها منتشر کرد. زیرا در حال حاظر تعداد زیادی از کسب و کارها دارای وبسایت و شبکه‌های اجتماعی هستند و تولید محتوای متنی برای هر یک از این بخش‌ها نیازمند رعایت نکات و ریزه‌کاری‌هایی است که اگر مدنظر نویسنده آن قرار نگیرد، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

تولید محتوای متنی باید با در نظر گرفتن عوامل تاثیرگذار و اساسی آنها صورت بگیرد تا فرآیند بازاریابی و انتقال منظور به درستی انجام شود، و ارتباط برند با مخاطبانش را به بهترین شکل آن صورت دهد.

مخاطب اصلی‌ترین دارایی یک کسب و کار است. برندها باید راه درست تعامل با مخاطبان خود را بیاموزند تا بتوانند در روند تبدیل مخاطب به مشتری به درستی حرکت کنند و به موفقیت برسند.

در گذشته که خبری از کسب و کارهای آنلاین و خریدهای اینترنتی نبود، مشتری تمام نیازهای خود را به صورت حضوری برطرف می‌کرد. در خرید حضوری، امکان برقراری ارتباطی مستحکم و پویا میان مخاطب و فروشنده وجود دارد زیرا ارتباط چشمی و کلامی شکل می‌گیرد و مشتری به سادگی می‌تواند محصولات را از نزدیک لمس کند.

این امکانات به مخاطب و فروشنده قدرت مانور بیشتری می‌دهد و روند اعتمادسازی به برند و کسب و کار، بسیار سریع‌تر پیش می‌رود. اما خریدهای آنلاین دست دو طرف را برای داشتن این چنین تعاملی بسته است و تنها دست‌آویز برند، تولید محتوای متنی است.

پس تولید محتوای متنی باید به گونه‌ای صورت بگیرد که تمام این احوال و احساسات را به مخاطب انتقال بدهد، به همین علت کار سخت‌تر است و نیازمند تلاش و پشتکار می‌باشد.

به هر حال نوشتن و تولید متن تنها گزینه‌ای است که در این شرایط پیش رو دارید، پس بهتر است تا اصول آن را بدانید تا بازدهی بیشتری را رقم بزنید.

 

انواع محتواهای متنی

هر چه در تولید محتوای متنی پیش‌ می‌رویم، می‌بینیم که نوشتن و تولید متن می‌تواند بسیار هدفمند و با جزئیات باشد. زیرا زمانی که با دقت و ریزه‌کاری‌های بیشتری یک کار را انجام می‌دهیم، نتیجه دلچسب‌تر و تاثیرگذارتر خواهد بود.

 

نوشتن و تولید متن

 

از همین روی بهتر است بدانید که تولید محتوای متنی نیز انواعی دارد که سبب می‌شود تا نگارش متن تحت تاثیر قرار گیرد و تغییرات لازم را در آن ایجاد نماید.

در این بخش، تولید محتوای دیجیتال را در شش دسته اصلی تقسیم‌بندی کرده‌ایم تا کمی ذهن شما را نسبت به تولید محتوای متنی بازتر کنیم و جزئیات مورد نیاز هر کدام را شرح دهیم

 • صفحه اصلی وبسایت

صفحه اصلی وبسایت اولین نقطه ارتباطی شما با مخاطبان‌تان است. در این صفحه باید تلاش خود را به کار گیرید که مخاطب درگیر محتواهای شما بشود و وبسایت را ترک نکند.
تولید محتوای متنی این صفحه باید شرح کلی فعالیت‌های وبسایت را نمایان کند. بخش‌های آن باید مرتب و منظم و به دور از هر گونه آشفتگی و هرج و مرج چیدمان بشوند.
مخاطبان شما از طریق جستجو در گوگل و یا با وارد کردن url شما به طور مستقیم به صفحه اصلی شما هدایت شده‌ا‌ند. پس تولید محتوای متنی صفحه اصلی باید جذاب باشد و مخاطب را در نگاه اول با محتواهای شما درگیر کند. در واقع صفحه اصلی، برند و کسب و کار شما را معرفی می‌کند، و این وظیفه به دوش تولید محتوای متنی آن است.
زیرا تنها راه ارتباطی برای وبسایت‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند، صفحه اصلی وبسایت‌ است، پس باید وظایف بازاریابی و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی را نیز به انجام برسانند.

 • صفحات محصولات

یکی از قسمت‌های اصلی وبسایت‌های فروشگاهی، تولید محتوای متنی برای صفحه محصولات آنهاست. در این صفحه نویسنده موظف است تا محصول را به طور کامل معرفی کند و تمام جزئیات و ویژگی‌های آن را ذکر نماید. این صفحه آخرین مرحله برای تبدیل کردن مخاطب به مشتری است، زیرا کاربر برای انتخاب آن محصول مردد است و در این صفحه باید متقاعد گردد.

تولید محتوای متنی صفحه محصول باید در عین کامل بودن، آنقدر جذاب و متقاعدکننده باشد که کاربر تصمیم به خرید محصول از برند شما را در چند لحظه بگیرد.

 • شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا بسیار طرفدار دارند و روزانه میلیون‌ها کاربر در آن فعالیت می‌کنند. به همین علت، تولید محتوای متنی برای شبکه‌های اجتماعی نیز یکی از ملزومات موفقیت است. (البته شاید بهتر است به جای “ملزومات” بگوییم کمک‌کننده، زیرا هنوز هم برندها و کسب و کارهای بسیاری وجود دارند که در شبکه‌های اجتماعی فعالیتی ندارند اما فروش و سودآوری خوبی را رقم زده‌اند.)

شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند تا کمی فراتر حرکت کنید و خود را به افراد بی‌شماری معرفی نمایید. تولید محتوای متنی شبکه‌های اجتماعی بسیار متنوع و جذاب است و با توجه به اینکه قصد انتشار آن را در چه رسانه‌ای دارید، متفاوت‌اند.

به عنوان مثال؛ تولید محتوای متنی برای شبکه اجتماعی همچون اینستاگرام با لینکدین متفاوت است. مورد اول اینکه تولید محتوای متنی در اینستاگرام بسیار دوستانه و محاوره‌ای صورت می‌گیرد، زیرا مخاطبان آن عموم مردم هستند و باید با آنها مانند خودشان رفتار کرد.

اما تولید محتوای متنی در رسانه‌ای همچون لینکدین باید به صورت رسمی و جدی باشد، چون اکثر افرادی که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارند، خود صاحب کسب و کار و برند هستند. پس فضای کاملا رسمی و کاری حاکم است و انتشار هر محتوایی از سوی برندها پذیرفته نخواهد شد.

در نتیجه تولید محتوای متنی برای شبکه های اجتماعی همان طور که می‌تواند برند شما را در مدت کوتاهی چندین پله جلو ببرد، قادر است تا نظرات و دیدگاه‌های بسیاری را برخلاف شما ایجاد کند. پس نکات وظرافت‌های کار با هر کدام از شبکه‌های اجتماعی را بدانید تا ناخواسته به برندینگ خود لطمه‌ وارد نکنید.

 • محتوای ایمیل‌ها و پیامک‌های تبلیغاتی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که اخیرا در زمینه بازاریابی و تبلیغات بسیار دیده می‌شود، ارسال پیامک یا ایمیل‌های تبلیغاتی است. ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل، اگر به صورت درست و اصولی پیاده سازی گردد، می‌تواند فروش و سودآوری را افزایش دهد.

در این روش با تولید محتوای متنی جذاب و کاربردی سعی می‌شود تا کاربران را ترغیب نماید که به وبسایت مراجعه کنند. در واقع محتواهای ایمیل یا پیامک‌های تبلیغاتی در کنار اینکه به نیاز مخاطب جوابگو هستند، کاربر را مشتاق می‌کنند که سری به وبسایت بزند و از آن بازدید نماید.

تولید محتواهای متنی برای پیامک و ایمیل‌ها بسیار مهم‌اند، زیرا محتوای یک پیامک در عین کوتاه بودن باید پیام و مقصود را به درستی منتقل کند. تولید محتوای متنی پیامک‌ها باید به گونه‌ای باشد که گویا شما از ذهن مخاطب اطلاع دارید و نیاز اکنون وی را مطرح کرده‌اید.

همچنین تولید محتوای متنی برای یک ایمیل تبلیغاتی باید با عنوانی درگیرکننده و جالب صورت بگیرد تا در درجه اول، مخاطب کنجکاو شود که ایمیل را باز کند و محتوای آن را مطالعه کند، و سپس محتوای آن نیز او را ترغیب کند که روی لینک موجود کلیک نماید و وارد وبسایت بشود.

همان طور که مشاهده کردید، تولید محتوای متنی برای ایمیل‌ها و پیامک‌ها اگر به درستی انجام بگیرند، ترافیک و بازدید بالایی را برای یک وبسایت به ارمغان می‌آورند. در واقع کوچک‌ترین کاری که ارسال این ایمیل‌ها و پیامک‌ها انجام می‌دهند، برندینگ یا افزایش آگاهی از برند است.

 • وبلاگ

وبلاگ‌ها همان صفحات مقاله و اخبار هستند که در اکثر وبسایت‌ها وجود دارند. نقش این صفحات در پرمخاطب بودن و میزان ترافیک دریافتی وبسایت شما بسیار بالاست. پس تولید محتوای متنی این صفحات باید به دقت و با برنامه‌ریزی و رعایت اصول تولید محتوای متنی صورت بگیرد تا مخاطبان آن رضایت کافی را داشته باشند.

همچنین در کنار تمام این نکات، تولید محتوای متنی صفحات وبلاگ باید مطابق با علایق مخاطب نگارش شود تا بتواند رتبه خوبی در میان نتایج گوگل را از آن خود نماید.

 • محتوای صفحات دیگر

اکثر وبسایت‌ها علاوه بر صفحه اصلی، صفحات محصول و وبلاگ‌هایشان، یکسری صفحات دیگری تحت عنوان؛ درباره ما، تماس با ما، قوانین و مقررات و … دارند. تولید محتوای متنی این صفحات نیز اهمیت بسیار بالایی دارد.

در قسمت درباره ما باید برند و کسب و کار خود را به صورت خلاصه اما کامل و جذاب روایت کنید. این صفحه شناسنامه وبسایت است، پس تولید محتوای متنی آن را با دقت و حوصله انجام دهید. برای افزایش جذابیت می‌توانید علاوه بر شرح کلی اهداف و ویژگی‌ها، گریزی به چالش‌ها و نحوه مدیریت آنها بزنید تا تجربه‌ها و موفقیت‌های خود را به مخاطب نشان دهید.

در صفحه تماس با ما، تمام راه‌های ارتباطی با برند خود را عنوان کنید. مخاطبان علاقه‌منداند که هر چه بیشتر یک برند را بشناسند تا بتوانند اعتماد کنند. پس تولید محتوای متنی این صفحه را با عنوان کردن آدرس دفتر یا شرکت، تلفن‌های تماس، آدرس ایمیل و شبکه‌های اجتماعی خود به کامل نمایید.

تولید محتوای متنی صفحه قوانین و مقررات برای همه وبسایت‌ها ضرورتی ندارد و در صورتی که وبسایت شما رویکردی متفاوت با بقیه وبسایت‌ها دارد، یا ذکر نکاتی را لازم می‌دانید، در این صفحه عنوان کنید.

 

چگونه برترین محتواهای متنی را تولید کنیم؟

حال که تا اینجای مقاله را مطالعه کرده‌اید و با اهمیت بالای تولید محتوای متنی آشنا شده‌اید، بهتر است تا از توصیه‌ها و نکات مربوط به تولید محتوای متنی فوق‌العاده آگاه شوید.

در این بخش، هفت فاکتور اساسی که یک محتوای متنی را تقویت می‌کنند، ذکر خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم برای شروع تولید محتوای متنی حتما این هفت مورد را مطالعه و در نوشتن و تولید متن از آنها بهره‌مند شوید:

1. شناخت؛ پرسونای مخاطبان خود را بشناسید

زمانی که قصد دارید نوشتن و تولید متن را آغاز نمایید، باید به کسانی که روی به روی شما نشسته‌اند تا به حرف‌هایتان گوش دهند، دقت کنید. چه می‌بینید؟ (منظور این است که فرض کنید به جای تولید محتوای متنی قرار است سخنرانی را ترتیب دهید.)

 • مخاطب شما اغلب چه جنسیتی دارند؟
 • متوسط سن آنها چند سال است؟
 • چگونه شما را پیدا کرده‌اند تا پای حرف‌هایتان بنشینند؟
 • چه نیازی آنها را به اینجا کشانده است؟
 • و …

پاسخ این سوالات را یادداشت کنید، بسیارخوب، حال اگر یک نام تصادفی برای این اطلاعات حاصل شده انتخاب کنید، پرسونای مخاطبان خود را آماده کرده‌اید. پرسونا یک نماینده از طرف تمام مخاطبان شماست که بیشترین شباهت را به اکثریت آنها دارد.

اکنون که با مخاطبان خود آشنا شده و پرسونا را طراحی کرده‌اید، باید با نکاتی که از این بخش به دست آورده‌اید، به سراغ مراحل بعدی بروید.

تولید محتوای متنی با در دست داشتن این اطلاعات به بهترین شکل اتفاق می‌افتد. زیرا اکنون مخاطب خود را شناخته‌اید، و می‌دانید که چه نوع لحن و گفتاری برای برقراری ارتباط با این افراد مناسب‌تر است. همچنین می‌توانید در مورد استفاده یا عدم استفاده از کلمات تخصصی و سنگین تصمیم‌گیری نمایید.

پس بدیهی است که تولید محتوای متنی با کمک شناخت و بهره‌مندی از داده‌های پیرامون مخاطب، موفق‌تر خواهد بود. این موفقیت خودش را در ارتباطی که مخاطب با محتواهای شما برقرار می‌کند و بازخورد مثبتی که دریافت خواهید کرد، کاملا قابل لمس می‌باشد.

2. موضوع؛ یک ایده ناب انتخاب کنید

انتخاب موضوع و ایده کلی در تولید محتوای متنی نیز بسیار حیاتی است. انتخاب موضوع و تعیین هدف راه شما را در نوشتن و تولید متن روشن‌تر می‌کند. هدف یعنی این که محتوا را برای کدام مورد از “انواع محتوای متنی” تولید می‌کنید؟ و به دنبال رسیدن به چه چیزی هستید؟

 

سفارش تولید محتوا متنی

 

همان طور که شرح دادیم، نگارش محتوا برای هر نوع از محتواهای متنی ذکر شده، اصول و قواعد خاص خودش را دارد. همچنین هدف شما از تولید محتوای متنی می‌تواند برای برندینگ یا افزایش آگاهی از برند ، یا حتی یک رپورتاژ آگهی باشد.

در هر صورت هدف را از یاد نبرید و قبل از نوشتن و تولید متن، آن را تعیین نمایید. سپس به دنبال یک موضوع و ایده جدید بروید و آن را برای تولید محتوای متنی انتخاب نمایید.

موضوعاتی را انتخاب کنید که حداقل یکی از این موارد زیر را در دل خود داشته باشند:

 • موضوعاتی که مهم هستند اما افراد کمتری به آن پرداخته‌اند و مقالات مفیدی در آن رابطه یافت نمی‌شود. در نتیجه شانس شما برای دیده‌شدن و جذب مخاطب بالاتر است.
 • موضوعاتی که هیچ منبع فارسی پیرامون آن وجود ندارد یا در صورت وجود هم از یکدیگر کپی کرده‌اند، را انتخاب کنید و از عنصر ترجمه کمک بگیرید.
 • موضوعاتی را انتخاب کنید که به روز باشند. به عنوان مثال؛ تولید محتوای متنی برای نحوه رایت کردن (انتقال داده‌ها) CD، در عصر حاظر مزحک به نظر می‌رسد، زیرا با وجود هاردهای اکسترنال و فلش‌ها، این محتوا برای کسی مفید نخواهد بود.
 • موضوعاتی که نیاز جامعه هستند و روزانه صدها نفر آن موضوع را جستجو می‌کنند. البته در این مورد کمی کار شما سخت‌تر است زیرا رقابت بر سر آن موضوع و کلیدواژه نیز بیشتر می‌باشد و تلاش بیشتری را می‌طلبد.
 • برای یافتن چنین موضوعاتی می‌توانید از کانال‌هایی همچون؛ انجمن‌های گفتگو، سرچ‌های گوگل، ابزارهای تحلیل رفتار کاربران، مصاحبه و گفتگوی حضوری و … ایده بگیرید.

پس اگر به دنبال تولید محتوای متنی هستید که بازدید و ترافیک انبوهی را به سمت وبسایت شما سراریز کند، باید در انتخاب موضوع هوشمندانه رفتار کنید.

3. عنوان؛ محتوا باید قلاب داشته باشد

انتخاب یک عنوان مناسب و به اصطلاح قلاب‌دار برای شکار مخاطب، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید محتوای متنی است. بسیاری از نویسندگان و تبلیغ‌نویسان مطرح دنیا، همچون “دیوید اگیلوی” معتقد بودند که برای نوشتن یک عنوان خوب باید زمان صرف کرد، حتی دو برابر زمان تولید محتوای متنی!!!

این طرز فکر نشان می‌دهد که اهمیت عنوان یک نوشته تا چه حد زیاد است و باید برای تهیه آن وقت و انرژی کافی را صرف کرد. زیرا یک محتوای ضعیف می‌تواند خود را به کمک یک عنوان بی‌نظیر به موفقیت برساند!

پس برای نوشتن و تولید متن نباید از عنوان آن غافل شد. زیرا اثرگذاری زیادی در جذب و کشش مخاطب به سمت محتوای اصلی را داراست.

4. واضح؛ محتوای روان و بدون ابهام تولید کنید

یک محتوای متنی چشمگیر، در عین کامل بودن و رفع نیاز مخاطب، روان و ساده است. تولید محتوای متنی باید به گونه‌ای صورت بگیرد که برای مخاطب قابل فهم و قابل درک باشد. استفاده بیش از حد از کلمات و عبارات تخصصی و انگلیسی مخاطب را دلزده می‌کند زیرا با محتوا احساس راحتی نمی‌کند.

پس استفاده از جملات کوتاه را فراموش نکنید و مخاطب را با پاراگراف‌ها و جملات طولانی کلافه نکنید. همچنین محتوای متنی باید واضح و بدون ابهام باشد. سعی کنید از مثال‌ها و داستان‌های کوتاه در میان متن کمک بگیرید تا خستگی مخاطب را کاهش بدهد و برای مطالعه ادامه متن انرژی بگیرد.

از عبارات و جملات دو پهلو و مبهم در تولید محتوای متنی استفاده نکنید زیرا باعث کج‌فهمی شده و منظور را به اشتباه به مخاطب منتقل می‌کند.

5. دستور زبان؛ اصول نگارشی را رعایت کنید

بهره‌مندی از علائم نگارشی و زیبایی‌های دستور زبان فارسی، یکی از ارکان مهم تولید محتوای متنی می‌باشد. جایگذاری علائم نگارشی در محل مناسب، خوانایی و درک مطلب را بهبود می‌بخشد و سرانجام کاربر نیز احساس رضایت بیشتری خواهد داشت.

بد نیست که با زیبایی ‌های زبان فارسی آشنا بشوید تا تولید محتوای متنی را با استفاده از آنها جذاب‌تر نمایید. آنها محتوای شما را از یکنواختی و بی‌احساسی خارج می‌کنند و شور و انرژی فوق‌العاده‌ای به محتوا می‌بخشند.‌ به شرط آنکه در استفاده از آنها زیاده‌روی نکنید و در محل‌هایی که مناسب‌ است از آنها کمک بگیرید.

6. مرغوبیت؛ محتوای باکیفیت تهیه کنید

همواره به خاطر داشته باشید که وجه تمایز محتواها از یکدیگر میزان کیفیت آنهاست. زیرا اکثر محتواهای موجود در وبسایت‌ها، از فیلترهای دیگر عبور کرده‌ و نسبتا موفق بوده‌اند، اما این کیفیت است که اغلب متر و معیار مخصوصی ندارد و نمی‌توان در مورد آن نظر قطعی داد. زیرا ممکن است محتوای بعدی با انتشار خود تمام رتبه‌بندی‌های گذشته را جابه‌جا نماید!

اما شما تولید محتوای متنی را همراه با حداکثر کیفیت ببینید تا بتوانید حداقل‌های آن را پیاده‌سازی کنید. در این بخش شش ویژگی که روی صفت کیفیت تاثیرگذاراند را بیان می‌کنیم. البته لازم به توضیح است که وجود این ویژگی‌ها در یک متن ضروری است ولی منظور ما این است که سنجش آن به محتواهای رقیب و متن‌های دیگر بستگی دارد:

 • یکتا یا Unic

تولید محتوای متنی باید به دور از هرگونه کپی‌برداری صورت پذیرد. در گذشته بسیاری از وبسایت‌ها محتواهای یکدیگر را کپی کرده و در وبسایت خود منتشر می‌کردند. البته خوشبختانه الگوریتم‌های گوگل بسیار هوشمند شده‌اند و این تخلفات را تشخیص می‌دهند. در نتیجه امروزه کمتر با این موارد رو به رو می‌شوید.

پس هیچ‌گاه محتوای دیگر وبسایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی را به نام خود منتشر نکنید، زیرا علاوه بر اینکه گوگل شما را جریمه خواهد کرد، این کار اخلاقی نیز نمی‌باشد.

 • چندرسانه‌ای یا Multimedia

محتوای متنی به تنهایی نمی‌تواند مخاطب را جذب نماید، به همین علت باید از تصاویر و ویدئوهای مرتبط کمک بگیرید. تولید محتوای متنی بدون استفاده از تصاویر، مخاطب را با دیوار متن مواجه می‌کند که به هیچ وجه درست نیست و تجربه ثابت کرده است که مخاطب آن محتوا را پس می‌زند.

پس در میان محتواهای متنی، حتما تصاویر مرتبط و چشمگیر را بگنجانید تا نظر مخاطب را جلب نمایند. اگر تصاویر توسط گرافیست خود برند و با توجه به هویت برند طراحی و تولید شوند که دیگر بسیار عالی خواهد بود.

تولید محتوای متنی با همراهی تصاویر باکیفیت و شخصی‌سازی‌شده می‌توانند در میزان رضایت مخاطب بسیار تاثیرگذار باشند.

 • سئو یا SEO

این مورد فقط برای تولید محتوای متنی وبسایت‌ها به کارتان می‌آید و در شبکه‌های اجتماعی و مقاصد دیگر نقشی ندارد. همان طور که می‌دانید کاربران زیادی روزانه در سراسر دنیا از گوگل استفاده می‌کنند و همین مورد سبب شده است که این موتور جستجو روز‌به‌روز خود را به روزرسانی نماید.

زمانی که کاربر در گوگل مطلبی را سرچ می‌کند، وبسایت‌های مختلف طبق یک رتبه‌بندی به نمایش درمی‌آیند. یکی از عواملی که به یک وبسایت کمک می‌کند تا در رتبه نخست نتایج بنشیند و سهم بالایی از ترافیک را به خود جلب نماید، سئو می‌باشد.

وبسایت‌ها برای دستیابی به جایگاه مورد نظر خود در میان وبسایت‌های رقیب، باید عوامل تقویت‌کننده سئو را رعایت کنند.

تولید محتوای متنی بر پایه اصول سئو یا سئو محتوا یک محتوا را ارزشمند و معتبر معرفی می‌کند و در نتیجه کاربران زیادی از آن بازدید خواهند کرد. عوامل تاثیرگذار عبارت‌اند از؛ چگالی کلیدواژه اصلی، لینک‌سازی داخلی، بهینه‌سازی سرعت وبسایت و دیگر موارد که بسیار تخصصی هستند.

پس می‌توانید تولید محتوای متنی را زیر نظر یک کارشناس سئو انجام دهید تا خیالتان از نظر رعایت اصول سئو راحت باشد.

 • خلاقیت یا Creativity

یکی از مواردی که تولید محتوای متنی را جذاب‌تر می‌کند، وجود خلاقیت است. سعی کنید در نوشتن و تولید متن سبک نگارشی خود را داشته باشید و از تنوع و ایده‌پردازی در تولید محتوای متنی بهره ببرید.

مخاطب محتوایی که با دیگران تفاوت داشته باشد را بیشتر می‌پسندد زیرا کنجکاو می‌شود که آن را مطالعه نماید. پس هیچ‌گاه تاثیر عنصر خلاقیت را در تولید محتوای متنی نادیده نگیرید

 • جستجو یا Search

نوشتن و تولید متن بدون داشتن پیش‌زمینه و آگاهی اتفاق نمی‌افتد. پس اگر به دنبال تولید محتوای متنی کامل و جامع هستید، حتما مطالعه و جستجو پیرامون موضوع را انجام بدهید.

محتوا باید حرفی برای گفتن و نکته‌ای برای ذکر کردن داشته باشد، که این امر تنها با تحقیق و جستجو حاصل می‌شود، زیرا هیچ نویسنده‌ای بر تمام موضوعات جهان مسلط نیست، بلکه راه جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها را آموخته است و به عبارتی یک محقق در حوزه‌های مختلف به حساب می‌آید.

 • احساسات یا Feelings

وجود احساسات در تولید محتوای متنی بر تاثیرگذاری آن می‌افزاید. پس احساسات را چاشنی محتوای خود کنید تا مخاطب لذت‌ بیشتری را تجربه کند. احساسات رنگ و انرژی خاصی را به محتوا تزریق می‌کند که اگر به درستی صورت بگیرد، مخاطب آن را درک خواهد کرد.

یکی از عناصر مهم “طنز” است که می‌تواند جذابیت یک محتوا را چندین برابر کند، به شرط آنکه به درستی و به دور از افراط و تفریط صورت پذیرد. زیرا طنز مانند شمشیر دولبه است و باید در استفاده از آن بسیار دقت کرد.

 • بازخوانی؛ محتوا را بازخوانی و ویرایش کنید

پس از تولید محتوای متنی، حتما آن را بازخوانی کنید و تغییرات لازم را در آن اعمال نمایید. مطالعه و مرور دوباره محتوای متنی نواقص و مشکلات محتوا را مشخص می‌کند. پس همواره محتواهای متنی خود را مجدد مرور کنید و ویراستاری آن را به انجام برسانید.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله قصد داشتیم تا تولید محتوای متنی را شرح دهیم. به همین منظور با مقدمه‌ای بر محتوای متنی آغاز، و با ذکر نکات مهم آن پایان دادیم. امروزه تولید محتوای متنی بسیار پرمتقاضی و پرسود می‌باشد و کسب و کارها و برندهای بسیاری به دنبال نویسندگان خلاق برای تولید محتوای متنی وبسایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی خود هستند. پس اگر تلاش، پشتکار و علاقه داشته باشید، می‌توانید با این کسب و کارها همکاری نمایید.

اگر با مطالعه این مقاله پاسخی برای سوال “تولید محتوای متنی چیست؟” یافتید، و به تولید محتوای متنی علاقه‌مند شدید، بهتر است تا پیش‌نیازهای این کار را فرا بگیرید و نکات ذکر شده در این مقاله را مورد استفاده قرار دهید تا محتواهای جذاب و کاربرپسند تولید نمایید.
موفق باشید.

 

منبع: bit.ly tinyurl b2n.ir

 

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart