تقویم محتوا برای اینستاگرام|3 ترفند استفاده از تقویم محتوا
Search
Close this search box.

تقویم محتوا برای اینستاگرام|3 ترفند استفاده از تقویم محتوا

زمان مطالعه: 10 دقیقه
تقویم محتوا برای اینستاگرام

لیست محتوا

Contents

داشتن یک برنامه مشخص برای بروزرسانی سایت یا شبکه‌های اجتماعی کمک به‌سزایی به رشد کسب‌وکارهای اینترنتی می‌کند. بخش مهمی از بازاریابی محتوایی در شبکه‌های اجتماعی، نوشتن تقویم محتوا برای اینستاگرام است که نقش به‌سزایی دارد.

آن‌چه در بازاریابی محتوایی از اهمیت بالایی برخوردار است، انتشار منظم محتواست. تقویم محتوایی برای اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا این نظم را رعایت کنید و همیشه محتوای آماده انتشار داشته باشید.

با استفاده از چنین ابزاری شما به راحتی می‌توانید برنامه یک بازه زمانی مشخص را بچینید و از چند روز قبل بدانید که در یک روز مشخص قرار است چه محتوایی در صفحات اجتماعی شما منتشر شود.

در حقیقت شما باید یک تقویم دقیق و مشخص داشته باشید تا به شما نشان دهد که هر پست در چه زمانی و با چه شرایطی منتشر شود. همان‌طور که گفته شد، معمولا این تقویم زودتر آماده شده و در یک دوره زمانی هفتگی یا ماهانه استفاده می‌شود.

البته با توجه به بروز اتفاقات مختلف در دنیای واقعی و سرعت تغییر تکنولوژی، پیشنهاد می‌کنیم که تقویم محتوایی برای اینستاگرام را حداکثر یک هفته قبل از انتشار آماده کنید.

در حالت کلی می‌توان تقویم محتوایی برای اینستاگرام را بخشی از استراتژی کسب‌وکار اینترنتی  و یکی از ابزارهای مهم برای مدیریت شبکه های اجتماعی دانست . در ادامه این مقاله قصد داریم تا به بررسی برخی کاربردها و مفاهیم تقویم محتوایی برای اینستاگرام بپردازیم. با ما همراه باشید.

تقویم محتوایی برای اینستاگرام چیست؟

تقویم محتوا عبارت‌ است از یک برنامه ریزی منظم برای مدت معین که میزان محتواهای لازم به همراه تاریخ آن‌ها برای تولید، ویرایش و انتشار را شامل می‌شود. تقویم محتوا، برای شبکه‌های اجتماعی نوعی تقویم ساده است که در آن جزئیات محتوایی که باید در اینستاگرام خود منتشر کنید، قرار می‌گیرد.

در این تقویم می‌توانید معین کنید که کدام پست‌ها در چه زمانی منتشر شوند و همینطور تولیدکننده محتوای آن چه کسی باشد. اگر بخواهیم ساده‌تر به تقویم محتوا نگاه کنیم، باید بگوییم که تقویم محتوایی برای اینستاگرام نوعی نقشه راه برای صفحات شما در شبکه ی اینستاگرام به شمار می‌رود و کارهایی که باید در آینده انجام شود، در آن تعیین می‌شود.

این تقویم را می‌توانید به‌صورت دستی بنویسید یا از ابزارهایی مانند آسانا، ترلو، زنکیت استفاده کنید. همچنین شما به کمک یک فایل ورد یا اکسل به راحتی می‌توانید تقویم محتوایی برای اینستاگرام خود را تدوین کرده و محتوای صفحه خود را بر اساس آن تولید کنید.

مهم‌ترین موضوع در تقویم محتوایی برای اینستاگرام، زمان انتشار پست‌ها است. ابزارهای دیجیتال و آنلاین مزیتی که نسبت به ابزارهای دیگر مانند گوگل شیت یا نرم افزار اکسل دارند، این است که می‌توانند پیش از رسیدن زمان تعیین‌شده برای انتشار پست‌ها، به شما یادآوری کنند تا اگر یادتان رفته باشد آن پست را طراحی وتولیدکنید و در واقع پیش از زمان مشخص شده دست به کار شوید.

تقویم محتوایی برای اینستاگرام شامل چه مواردی می‌شود؟

در تقویم محتوایی برای اینستاگرام بخش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید تولید محتوای صفحه اینستاگرام را به کمک آن‌ها انجام دهید. برخی از این بخش‌ها عبارتند از:

موضوع یا عنوان محتوا چیست؟

برای تولید یک محتوای خوب در اینستاگرام، ابتدا باید موضوع آن را مشخص کنید. موضوع محتوا می‌تواند با توجه به آنالیز صفحه اینستاگرام و بررسی محبوب‌ترین محتوا‌ها بوده و شما می‌توانید محتوایی مانند آن‌‌ها تولید کنید.

بنابراین قدم اول برای تولید محتوای خوب و درست، این است که موضوع یا عنوان محتوا مناسب پیدا کنید.

چه کسی محتوای مورد نظر را تولید می‌کند؟

در یک کسب‌وکار ممکن است چندین شخص مسئول تولید محتوا باشند. شما باید تعیین کنید که چه کسی کدام محتوا را تولید کند. برای این کار کافیست یک ردیف در تقویم محتوایی خود ایجاد کنید و نام نویسنده را در آن یادداشت کنید.

محتوای مورد نظر چه زمانی باید منتشر شود؟

یکی از مسائل بسیار مهم در زمینه تولید محتوا، انتشار و توزیع آن است. در واقع شما باید دقیقا بدانید که محتوا چه زمانی منتشر شود. زمان انتشار می‌تواند بر اساس زمان فعالیت بیشترین کاربران در صفحه شما باشد.

این کار می‌تواند باعث تعامل حداکثری شما با کاربران شده و تاثیر زیادی در رشد صفحه شما خواهد داشت.

فرمت محتوای شما چیست؟

پیش از آن که بخواهید دست به تولید محتوا بزنید، باید فرمت آن را در تقویم محتوا تعیین کنید! به عنوان مثال شاید قصد داشته باشید که یک عکس یا یک ویدئو تولید کنید.

بنابراین جایگاهی در تقویم محتوایی برای اینستاگرام خود، جهت تعیین فرم محتوا مشخص کرده تا بدانید هر محتوا باید با چه فرمتی تولید شود. دسته‌بندی هر محتوا را مشخص کنید. در بخش تولید محتوای اینستاگرام ممکن است ده‌ها موضوع وجود داشته باشد و برای تولید محتوای خود، باید دسته‌بندی‌های خود را مشخص کنید.

پس از تعیین دسته‌بندی‌ها، محتوای خود را در بخش موردنظر قرار دهید تا ذهن شما کاملا در آن فضا قرار بگیرد.

پرسونای مخاطب شما چه کسانی هستند؟

برای تولید محتوا باید بدانید که مخاطبان محتوای شما چه افرادی هستند. پس بهتر است ویژگی‌های پرسونای مخاطب خود را بدانید تا بتوانید محتوای مناسب با آن‌ها مشخص کنید.

اهمیت داشتن تقویم محتوایی برای اینستاگرام

برندهای بسیاری با این ذهنیت که نیازی به تقویم محتوایی برای اینستاگرام نیست مشغول به فعالیت در این شبکه هستند و البته با شکست روبه رو شده یا خواهند شد. بسیاری از برندها پس از مشاهده‌ی شکست دیگران و ضررهای ناشی از آن، فعالیت در شبکه های اجتماعی را وقت تلف کردن می‌دانند!

 

برنامه محتوایی اینستاگرام

 

در واقع این شکست ناشی از عدم برنامه ریزی آن‌ها است. باید بدانید که اگر بدون برنامه‌ریزی به تولید محتوا بپردازید، فقط وقت و انرژی خودتان را هدر داده‌اید.

پس وقت آن رسیده تا تقویم محتوایی برای کسب وکارتان در اینستاگرام خود آماده کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام خود داشته باشید. اگر علاقه مند به تولید محتوا در شبکه های اجتماعی هستید مقاله چگونه با تولید محتوا در اینستاگرام کسب درآمد کنیم؟ را مطالعه کنید.

چگونه یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام ایجاد کنیم؟

تقویم محتوایی برای اینستاگرام یعنی برنامه‌ای که شما درآن نوع محتوا، زمان پست گذاری، هشتگ ها و… را مشخص می‌کنید. فقط باید توجه داشته باشید که تقویم محتوایی را با استراتژی اشتباه نگیرید چون در تقویم محتوایی، شما به عنوان یک استراتژیست برنامه‌ریزی نمی‌کنید.

در واقع هدف از تقویم محتوایی برای اینستاگرام این است که شما بدانید در امروز چه فعالیت‌هایی باید انجام شود.

برای پیاده سازی این امر ابتدا یک تقویم در برنامه اکسل ایجاد کنید. ا

ین تقویم بهتر است از حداقل 8 ستون تشکیل شده باشد که در آن ها نوع محتوا- اسم محتوا- زمان- هدف- روز- هشتگ- نوع کاربران و نتیجه ذکر شده باشد.

سپس در اول هر ماه، موضوع کلی محتواها را مشخص کنید و متناسب با آن موضوع مطالب را بنویسید.

در ستون «نوع محتوا» نوع آن را بنویسید؛ برای مثال، تبلیغی، آموزشی و… .

در ستون زمان، زمانی که باید پست در شبکه قرار بگیرد، تعیین شده که در مورد ستون روز هم به این شکل است.

در مرحله‌ی بعد یعنی ستون هدف، دلیل خود را از گذاشتن آن پست توضیح دهید. در واقع این‌که شما قرار است با گذاشتن این پست چه چیزی به دست آورید.

سپس نوع کاربرانتان را مشخص کرده و پرکاربردترین هشتگ‌های مرتبط با پست خود را لیست کنید.

5 دلیل برای داشتن تقویم محتوایی اینستاگرام

با توجه به موضوعاتی که گفته شد، هدف از ایجاد تقویم محتوایی برای اینستاگرام این است که نقشه راهی برای تولید محتوا داشته باشید.

زیرا اگر شما ندانید که هدفتان چیست و قصد تولید چه محتوایی را دارید، باید روزانه به دنبال گشتن ایده مناسب باشید که البته در این صورت نمی‌توانید انواع محتوا را با کاربرانتان به اشتراک بگذارید و درنهایت پیچ شما بازدهی مناسبی نخواهد داشت.

داشتن تقویم محتوایی برای اینستاگرام :

  1. باعث صرفه جویی در زمان می‌شود
  2. پست گذاشتن منظم و در نتیجه افزایش تعامل با کاربران
  3. جلب اعتماد مخاطبان
  4. جلب اعتماد موتورهای جستجو
  5. افزایش بازده کاری

معرفی 2 ابزار طراحی تقویم محتوایی

همان‌طور که گفتیم برای تهیه تقویم محتوایی برای اینستاگرام می‌توان از ابزارهای مختلفی استفاده کرد که ساده‌‌‌ترین روش آن طبیعتا استفاده از قلم و کاغذ یا ماژیک و وایتبرد است. اما زمانی که اعضای تیم شما به صورت دور کار یا پروژه‌ای با شما همکاری می‌کنند، باید از ابزارهای آنلاین کمک گرفت.

ساز و کار تمام این ابزارها تقریبا شبیه به هم بوده و با تسلط بر یکی از آن‌ها می‌توانید از سایر ابزار موجود به‌راحتی استفاده کنید. در ادامه 2 نمونه از ابزارهای طراحی تقویم محتوایی را به شما معرفی می‌کنیم.

ترلو

ترلو را می‌توان ساده‌ترین ابزار آنلاین برای مدیریت تقویم محتوا دانست. این سایت به شما اجازه می‌دهد که تیم‌سازی کنید ومی‌توانید برای هر تیم، فضاها یا بردهای جداگانه‌ای برای پیش برد کارها در نظر بگیرید.

محیط ترلو براساس قالب کاری کان-بان بنا شده است و به شما اجازه استفاده از تگ‌ّهای رنگی، چک لیست، تقویم و آپلود فایل را می‌دهد.

محیط هر برد در ترلو را می‌توانید به دلخواه شخصی‌سازی کنید تا فضای آن با فضای کاری شما شباهت بیشتری پیدا کند. تنها ایراد ترلو ممکن است این باشد که در نسخه رایگان امکان استفاده از تعداد نامحدود برد برای هر تیم را به شما نمی‌دهد؛ که این مشکل را می‌توانید با تشکیل تیم‌های مختلف یا ساخت برد جداگانه و سپس عضو کردن اعضاء حل کنید.

 

تقویم محتوایی اینستاگرام

آسانا

آسانا ابزار دیگری است که می‌توانید از آن جهت مدیریت تقویم محتوایی برای اینستاگرام استفاده کنید. مزیت آن نسبت به ترلو این است که قالب‌های مختلفی برای کارهایی مانند بازاریابی، محتوا و … در اختیارتان می‌گذارد.

همچنین می‌توانید یک قالب خالی انتخاب کرده و به دلخواه تغییر بدهید. آسانا همچنین به شما اجازه می‌دهد که کارها را در قالب لیست، تقویم و کان- بان ببینید.

 

تقویم شبکه های اجتماعی

تحقیق، تولید و انتشار پست‌های تقویم محتوایی برای اینستاگرام

اکنون که تقویم محتوایی برای اینستاگرام را ایجاد کرده‌اید، زمان تولید پست‌ها رسیده است.

برای تولید پست‌ها می‌توانید از ابزارهای مختلفی که برای طراحی در این زمینه وجود دارند، استفاده کنید. در این بخش به بررسی برخی از ابزارها می‌پردازیم.

انتشار خودکار محتوا در اینستاگرام و کتاب‌خانه فایل‌های گرافیکی با ابزار PromoRepublic:

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و مفید برای طراحی پست‌های مربوط به شبکه‌‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، ابزار PromoRepublic است.

این سایت هزاران قالب برای تولید پست‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید هر نوع پستی را برای انتشار در اینستاگرام خود منتشر کنید.

جالب است بدانید تمام طرح‌ها توسط طراحان و بازاریابان اینترنتی طراحی شده و کاملا استاندارد هستند. با انتخاب هر یک از این طرح‌ها می‌توانید به صورت آنلاین و به کمک ویرایشگر این سایت، تغییرات موردنظر خود از جمله رنگ‌بندی یا قرار دادن متن روی تصویر را اعمال کنید.

یکی از قابلیت‌های عالی این ابزار که آن را از ده‌ها سایت دیگر متمایز می‌کند، انتشار پست‌ها به صورت خودکار و در زمان مشخص در شبکه‌های اجتماعی است.

به عنوان مثال می‌توانید پست خود را طراحی کرده و پس از اتصال به صفحه اینستاگرام خود، اطلاعات پست را به آن بدهید تا در همان زمان مشخص در صفحه شما منتشر شود.

این سایت از شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و لینکدین پشتیبانی می‌کند. البته که این ابزار رایگان نیست، اما شما با هزینه ۵ دلار در ماه می‌توانید ۵ صفحه خود در شبکه‌های اجتماعی را به آن متصل کنید.

 

دانلود تقویم محتوایی اینستاگرام

طراحی گرافیک با RelayThat:

یکی از ابزارهای موجود برای طراحی گرافیک، سایت RelayThat است. با استفاده از این سایت می‌توانید از فایل‌های گرافیکی طراحان استفاده کرده و یک تصویر گرافیکی عالی تولید کنید.
با به‌کارگیری این ابزار، به سرعت می‌توانید سایز تصویر خود را انتخاب کنید، پس‌زمینه آن را تعیین کرده و متن دلخواه خود را بر روی آن بچسبانید. سپس آن را بر اساس تقویم محتوایی خود در صفحات منتشر کنید.

(SmarterQueue) ابزار زمان‌بندی انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی:

با توجه به تاکیدی که تا این‌جای مقاله روی زمان انتشار محتوا شد، حتما متوجه شده‌اید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های تقویم محتوایی برای اینستاگرام زمان انتشار یک محتوا است.

اما زمان کاری افراد گاهی‌اوقات محدود بوده و فرصت نمی‌کنند این کار را به صورت منظم انجام دهند؛ بنابراین یا باید فرد جدیدی را استخدام کنند یا از ابزارها استفاده کنند. استخدام فرد جدید نیازمند بودجه و سرمایه است اما استفاده از ابزارها به صورت رایگان بوده یا اگر هم هزینه‌ای داشته باشد، بسیار ناچیز خواهد بود.

یکی از ابزارهایی که به شما در بحث زمان‌بندی انتشار محتوایتان در اینستاگرام کمک زیادی می‌کند، ابزار SmarterQueue است. با استفاده از این ابزار می‌توانید اطلاعات محتوای خود را به آن داده و زمان انتشار را هم مشخص کنید. این ابزار به صورت خودکار در همان زمان تعیین شده، محتوای شما را در صفحه اینستاگرام منتشر می‌کند.

 

استراتژی تقویم محتوایی اینستاگرام

مدیریت تیم تولید محتوا با Trello:

در بخش‌های قبلی سایت Trello را به عنوان ابزاری برای طراحی معرفی کردیم اما جزئیات آن را در این بخش بررسی می‌کنیم.

ترلو یکی از ابزارهای آنلاین مفید و حرفه‌ای بوده که با استفاده از آن می‌توانید تیم تولید محتوای خود را مدیریت کنید. تفاوت این ابزار با سرویس‌های گوگل مانندGoogle Docs این است که یک محیط کاربرپسند و گرافیکی‌تر به شما ارائه می‌دهد.

هم‌چنین می‌توانید زمان انتشار یک محتوا را برای اعضای تیم خود تعیین کنید تا یک روز قبل از آن برای آن‌ها اعلانی ارسال شود.

به‌علاوه در این ابزار می‌توانید دسته‌بندی‌هایی ایجاد کرده و هر دسته‌ را با رنگ دلخواه خود مشخص کنید. اگر از نسخه رایگان استفاده می‌کنید، می‌توانید تا حجم محدودی فایل پیوست کنید. در صورت نیاز به فضای بیشتر، می‌توانید از اکانت‌های تجاری این سایت استفاده کنید.

مزیت این ابزار وجود اپلیکیشن‌های موبایل است و شما می‌توانید اپلیکیشن‌های اندروید یا IOS این سایت را نصب کرده و از طریق موبایل خود، تیم محتوا را مدیریت کنید.

هم‌چنین با استفاده از این ابزار ده‌ها امکانات رایگان دیگر در اختیار شما قرار می‌گیرد که پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده از این سایت استفاده کنید.

شما به راحتی می‌توانید هر آن‌چه را که می‌خواهید با تیم خود به اشتراک بگذارید و در هر جای دنیا که باشید، موارد موردنیاز از طریق آن در دسترس شما خواهد بود.

سه ترفند برای استفاده از تقویم محتوا

1-محتواها را با توجه به بستر انتشار و شبکه اجتماعی مورد نظرتان تهیه کنید.

در تقویم محتوایی برای اینستاگرام، هر محتوایی برای انتشار مناسب نیست. برای مثال محتوایی که با یک کپشن طولانی برای اینستاگرام خود آماده می‌کنید را احتمالا نمی‌توانید در توییتر هم منتشر کنید.

2-مناسبت‌ها را از یاد نبرید!
همان‌طور که می‌دانید تقویم محتوا برای داشتن یک برنامه انتشار منظم است. با این حال، مناسبت‌های تقویم رسمی را فراموش نکنید؛ چرا که می‌توانید محتوای مربوط به انواع مناسبت‌ها را تولید کنید یا حتی محتوایی منتشر نکنید.

تعطیلات نوروز یکی از مهم‌ترین مناسبت‌ها هستند که می‌توانید مرتبط با آن پست گذاشته و حتی به مخاطبانتان عیدی بدهید!

3-محتوا‌های قدیمی را باز‌نشر دهید.
هر از گاهی به محتواهای قدیمی موجود در تقویم محتوایی برای اینستاگرام خود سر بزنید. می‌توانید پس از مدتی (مثلا سه ماه) این محتواها را بازنشر دهید.

سخن آخر

شما برای پیاده‌سازی استراتژی محتوا به چندین ابزار نیاز دارید که یکی از آن‌ها تقویم محتوا می‌باشد.

داشتن تقویم محتوایی برای اینستاگرام، برای کسب‌وکارهایی که به آینده کاری خود اهمیت می‌دهند و به دنبال رشد صفحه اینستاگرامی خود هستند، اهمیت بسیار زیادی دارد.
هم‌چنین تبیین صحیح تقویم محتوایی برای اینستاگرام، ضامن موفقیت شما در فضای دیجیتال خواهد بود.

در این مقاله به بررسی تقویم محتوایی برای اینستاگرام پرداختیم تا اگر قصد دارید محتوای کسب‌وکارتان را سازماندهی کنید، به راحتی بتوانید یک تقویم محتوایی تولید کنید.

هم‌چنین پیشنهاد ما به شما این است که تقویم خود را با استفاده از ابزارهای دیجیتال ایجاد کنید تا هر زمانی که نیاز داشتید بتوانید اطلاعات تقویم محتوایی را با همکاران خود به اشتراک بگذارید.

دو نمونه از ابزار‌های دیجیتال در زمینه طراحی که در مقاله بررسی کردیم (ترلو، آسانا) می‌تواند به شما در زمینه تولید و طراحی تقویم محتوایی برای اینستاگرام کمک کند.

اگر میخواهید حضور شما دردنیای اینستاگرام اثر بخش باشد، باید برای وقت و انرژی که صرف می‌کنید برنامه‌ریزی کنید و شک نکنید که بهترین برنامه‌ریزی را با تقویم محتوایی می‌توانید داشته باشید.

حال شما می‌توانید یک تقویم محتوایی برای اینستاگرام بنویسید و آن را به عنوان فونداسیون استراتژی محتوا در اینستاگرام به کار ببرید.

اکنون اگر شما از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی یا اطلاع‌رسانی کسب‌وکارتان استفاده می‌کنید؛ تقویم محتوایی چه مزیت‌هایی برایتان دارد و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا بتوانیم این مقاله را جامع‌تر و کامل‌تر کنیم.

منبع: tinyurl b2n.ir pinterest

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart