نرخ تبدیل گوگل ادز چیست؟ | آموزش راه اندازی ردیابی CPC
Search
Close this search box.

نرخ تبدیل گوگل ادز چیست؟ | آموزش راه اندازی ردیابی CRO

زمان مطالعه: 7 دقیقه
نرخ تبدیل ادوردز

لیست محتوا

Contents

وقتی در مورد اکانت گوگل ادز صحبت می‌شود باید توجه کرد که ردیابی نرخ تبدیل conversion tracking از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. conversion یعنی تبدیل و این تبدیل اگر اندازه‌گیری شود شما می‌توانید تبلیغات خود را با توجه به نتیجه عملکرد هر تبلیغ، ادگروپ و کمپین بهینه سازی یا متوقف کنید.

بعد از ساخت اکانت، دومین کاری که باید انجام شود فعال سازی conversion tracking است. حتی قبل از آنکه کمپین‌ها را بسازید. در این مقاله همه موارد و اصطلاحات مهم و مرتبط با نرخ تبدیل گوگل ادز را با هم بررسی خواهیم کرد.

نرخ تبدیل گوگل ادز یعنی درصدی از بازدیدکنندگان سایت که هدف خاصی را دنبال می‌کنند. در واقع این موضوع که کاربر جذب شود و از سایت شما بازدید کند تازه نیمی از راه است و نیمه دیگر راه، تبدیل ترافیک به مشتری می‌باشد؛ در غیر اینصوت بازدید از سایت در بلندمدت هیچ فایده ای برای شما ندارد مگر اینکه مشتری اقدام به خرید محصول یا ثبت نام در لیست ایمیلی کند که از طریق فرم تماس در سایت قرار داده‌اید.

وقتی یک کمپین راه‌اندازی می‌کنید قطعا می‌خواهید نتایج آن را آنالیز کنید تا متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید. یکی از دلایلی که تبلیغات گوگل ادز محبوب می‌باشد این است که به شما امکان ردیابی نرخ تبدیل و آنالیز کمپین‌تان را می‌دهد. مزیت این کمپین‌ها این است که امکان اتصال شما به ابزارهای تحلیل گوگل ادز را می‌دهد.

اگر قصد دارید برای وب سایت خود کمپین گوگل ادز ایجاد کنید کارشناسان ما با انجام خدمات گوگل ادز به شما کمک خواهند کرد تا با بهترین استراتژی های کمپین خود را طراحی کرده و افزایش فروش را تجربه کنید.

چند سالی است که گوگل ادز و سئو عوامل مهمی در رشد کسب‌وکارهای اینترنتی در بستر وب هستند و هر روز با قابلیت‌های جدید خود بازاریابان را شگفت زده می‌کنند. سئو و ادز دو فاکتور مهم برای دیده شدن کسب‌وکارها در بستر اینترنت می‌باشند و هرچه سئوی سایت شما قوی‌تر باشد کمپین‌های ادز موفق‌تری خواهید داشت.

روند افت و خیز سئو یک سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس قابل درک است و گوگل ادز در ایجاد یک روند صعودی بسیار عملکرد مناسبی دارد.

از ویژگی‌های‌ مهم تبلیغ در گوگل می‌توان به قابلیت ردیابی و اندازه‌گیری آن اشاره کرد. گوگل ادز یک ابزار قوی و پرطرفدار برای ایجاد تبلیغ کلیکی پربازده است که در صورت همگام سازی با گوگل آنالیتیکس این امکان را می‌دهد تا میزان conversion های کمپین را بر اساس Goalهایی که در گوگل آنالیتیکس تعریف کرده‌اید بسنجید.

نرخ تبدیل (conversion rate) چیست؟

در یک تعریف ساده، می‌توان گفت نرخ تبدیل یعنی شما به چند نفر از مخاطبانتان محصولی فروخته‌اید. ممکن است هدف شما صرفاً فروش نباشد. امکان دارد هدف شما این باشد که کاربر بعد از ورود به سایت با شما تماس بگیرد، فرم مشاوره شما را پر کند یا حتی از صفحه خاصی بازدید داشته باشد.

با این تفاسیر گفته شده، نرخ تبدیل یعنی چند نفر از کاربرانی که وارد سایت شده‌اند، عمل مورد نظر شما را انجام داده‌اند.

به عنوان مثال: فرض کنید یک سایت روانشناسی دارید، هدف شما این است که وقتی مخاطب روی تبلیغ شما کلیک کرد و وارد سایت شد، فرم درخواست مشاوره شما را پر کند. شما در فرم یک دکمه «ثبت درخواست مشاوره» قرار داده‌اید که اگر مخاطب روی آن کلیک کند، درخواستش برای شما ارسال می‌گردد.
در این صورت مخاطبی که این فرم را پر کرده، تبدیل به مشتری نهایی شما شده است. زیرا طبق خواسته شما عمل کرده است.

مسئله اصلی اینجاست، مخاطبی که روی دکمه «ثبت درخواست مشاوره» کلیک کرده است، چه کلمه‌ای را در گوگل جستجو کرده و با چه کلمه‌ای تبلیغ را دیده است؟

با پاسخ به این سوال متوجه خواهیم شد که کدام کلمات برای ما مشتری نهایی ایجاد می‌کنند. به کمک امکانات گوگل ادز، به راحتی می‌توان این کار را انجام داد. در ادامه چگونگی آن را توضیح می‌دهیم.

رسیدن به صدر نتایج گوگل کار راحتی نیست. برای این کار شما باید محتوای مناسب و پر مخاطبی در سایت خود داشته باشید، تعداد زیادی لینک از سایت‌های دیگر به سایت شما وجود داشته باشد و سایت از نظر سئو در سطح بالایی قرار داشته باشد. با انجام درست همه این کارها شما می‌توانید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید اما قرارگیری در صدر نتایج کار بسیار دشواری است.

اگر همه کارهای لازم را انجام داده‌اید ولی هنوز هم در کلمات کلیدی مورد نظرتان به صدر نتایج جستجو نرسیده اید، گوگل برای شما یک پیشنهاد ویژه دارد، استفاده از سرویس تبلیغات در گوگل یا google ads. ادوردز به شما این امکان را می‌دهد که کمپین های تبلیغاتی خود را با استفاده از کلمات کلیدی مناسب ایجاد کنید و خود را در صدر نتایج گوگل قرار دهید.

ادوردز دارای کمپین‌ها و سیستم‌های تبلیغاتی مختلفی است. اما شیوه کار تقریباً در همه روش های تبلیغاتی یکسان است. گوگل مخاطبی که می‌خواهید را با توجه به روشی که انتخاب کرده‌اید برای شما فراهم می‌کند و در قبال آن هزینه‌ای را دریافت می‌کند.

معنای conversion در گوگل ادز

Conversion به معنای تبدیل است.conversion در ادوردز یک فعالیت خاص مشتری یا بازدیدکننده سایت می‌باشد که برای کسب و کار اینترنتی شما مهم تلقی می‌شود، مانند عضویت در سایت، خرید آنلاین، پر کردن فرم خبرنامه یا تماس تلفنی. گوگل در قبال تبلیغ و فراهم کردن مخاطب مورد نظر شما هزینه‌ای را دریافت می‌کند. در حقیقت شما زمانی هزینه تبلیغات خود را پرداخت می‌کنید که conversion در گوگل ادز ایجاد شده باشد و شما به آن چیزی که می‌خواستید رسیده باشید.

Conversion معیاری بسیار مهم برای تعیین موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی است. نرخ تبدیل بالا نشان دهنده این است که تبلیغ شما در جای درستی قرار گرفته است.

تنظیم و راه اندازی ردیابی نرخ تبدیل گوگل ادز

قبل از شروع کار باید مطمئن شوید که در اکانت خود auto-tagging را فعال کرده‌اید. با این کار نیازی نیست که به طور دستی URL ها را وارد کنید، گوگل آنالیتیکس به طور خودکار صفحات شما را بررسی می‌کند. سپس می توان goal های گوگل آنالیتیکس را وارد گوگل ادز کرد تا بتوانید ردیابی نرخ تبدیل گوگل ادز را مشاهده کنید.

ساده‌ترین راه برای فعال کردن آن گزینه همین است که در قسمت جستجوی گوگل ادز “auto-tagging” را سرچ کنید و سپس روی گزینه Account settings > Auto-tagging کلیک کنید.

 

نرخ تبدیل نرخ تبدیل گوگل ادرودز

نرخ تبدیل گوگل

اگر می‌خواهید از کد conversion ادوردز برای ردیابی سایت خود استفاده کنید باید تگ‌ها و اسنیپت‌های زیر را به قسمت <head> سایتتان اضافه کنید:

  •  Global site tag: این تگ را باید در قسمت <head> کد HTML در همه صفحات سایت خود قرار دهید.
  • Event snippet: این اسنیپت را فقط در <head> صفحه ای که در آن conversion انجام شده قرار دهید. مثلا در صفحه thank you page.
  • Phone snippet: این اسنیپت را دقیقا بعد از تگ global site قرار دهید.

برای ردیابی رخدادهای روی سایت از طریق tag manager هم می‌توان اقدام کرد.

برای اینکه goal های گوگل آنالیتیکس را وارد ادوردز کنید به سادگی می‌توانید در قسمت TOOLS & SETTING گزینه Conversions را بزنید. CPC

و بعد از کلیک روی علامت + ، روی import کلیک کنید.

conversion rate

تنظیمات Conversion در گوگل ادز

زمانی که در حال تنظیم ردیابی نرخ تبدیل گوگل ادز هستید گزینه‌های زیادی دارید که می‌توانید از بینشان انتخاب کنید. مثلا:

Conversion window: مدت زمان میان کلیک کاربر روی تبلیغ و تبدیل او می‌باشد. می‌توان این مدت را تا 90 روز افزایش داد. در گوگل ادز conversion های استاندارد از روزی که روی تبلغی کلیک می‌شود محاسبه می‌شوند.

Counting: می‌توان با توجه به نوع تبلیغ و تبدیلی که می‌خواهید، تنظیم کنید که آیا همه تبدیل‌های یک کاربر محاسبه شوند یا فقط یکی از آنها در آمار موجود باشد؟ اگر فقط یکی از آن ها را حساب کنید قطعا برای شمردن تعداد سرنخ‌ها (lead) کار راحت‌تری خواهید داشت. اگر در حال فروختن محصولی هستید بهتر است هر کدام از کلیک‌ها را یک کاربر جدید در نظر بگیرید زیرا امکان دارد کاربری برای چندمین بار در حال خرید باشد. ( توجه داشته باشید که این اعمال فقط در محدوده زمانی که خودتان مشخص کرده‌اید شمرده می‌شوند)

Include in conversions: اگر تعیین کنید که این تبدیل ها در ستون conversion های شما قرار بگیرند، در صورتی که سیستم قیمت گذاری را بر عهده خود گوگل گذاشته باشید، کمپین‌های شما با توجه به این conversion ها بهینه می‌شوند و قیمتشان تغییر می‌کند.

Attribution model: با استفاده از این قابلیت می‌توان با توجه به صنعتی که در آن در حال تبلیغات هستید مدل‌های مختلف تبدیل مخاطبان را انتخاب کنید.

نرخ تبدیل CPC

ستون های تبدیل (Conversion Columns) در گوگل ادز

بعد از اینکه conversion های شما مشخص شدند، ادوردز اطلاعات بسیار با ارزشی را به دست می‌آورد.

  • Conversions

کل اکشن‌هایی که انجام شده (و آن‌ها را به ستون‌های تبدیل اضافه کرده اید) روزی که روی آن ها کلیک می‌شود در این بخش نمایش داده می‌شوند. با این قابلیت به راحتی متوجه می‌شوید action ای که کاربر روی هر conversion انجام داده از کدام کمپین، اد گروپ، یا تبلیغ بوده است.

  • Allconversions

در این بخش می‌توانید تعداد کل action هایی که از طریق تبلیغات ادوردز داشته‌اید را مشاهده کنید. (کاربرد این قابلیت اینست که اگر دیدید تعداد تبدیل‌های شما از چیزی که فکر می‌کردید کمتر است برگردید و درباره کمپین‌ها و اد گروپ‌های خود را بچینید.)

  • Conversionrate

نرخ تبدیل کمپین‌ها در این بخش نمایش داده می‌شود. هر چقدر درصد نرخ تبدیل شما بیشتر باشد بهتر است.

  • Cost/conv

به معنای قیمت هر تبدیل است. پس می‌توانید بفهمید که برای هر تبدیل حدودا چقدر هزینه می‌شود. طبیعتا هر چقدر این مقدار کمتر باشد برای شما بهتر است.

  • View-throughconversion

این نرخ مخصوص مخاطبانی است که تنها با دیدن تبلیغ شما عملی را در سایت انجام می‌دهند. نیازی نیست که کاربر روی تبلیغ شما کلیک کند. اگر بعد از اینکه تبلیغ به چشمش خورد در سایت شما کاری انجام داد این کار به عنوان view-through conversion شمرده می‌شود.

جمع‌بندی

نرخ تبدیل گوگل ادز یکی از فاکتورهای مهم برای تشخیص این نکته است که آیا برند ما در مسیر درستی قرار گرفته است یا خیر. در تبلیغات گوگل هم این موضوع صدق می‌کند. کانورژن به عوامل متعددی مانند رضایت مخاطب از وب‌سایت، زمان باقی ماندن او در وب‌سایت و عواملی مشابه وابسته است و ردیابی نرخ تبدیل گوگل ادز با استفاده از ابزارهای مختلف (از جمله ادوردز) می‌تواند به شما کمک کند مشکلات برند خود را حل کنید وعملکرد برند خود را بهبود بخشید.

نرخ تبدیل بالا درصورتی که بقیه‌ی معیارهای هزینه‌ای تبلیغات گوگل سرجای خودشان باشند، سودآوری و موفقیت کمپین تبلیغ شما را تضمین می‌کند. به خاطر داشته باشید که فاکتورهایی مانند مکان و صنعت در نرخ تبدیل کمپین تبلیغات گوگل تاثیرگذار است و هر چقدر که قیمت محصول و خدمات شما بالاتر باشد نرخ تبدیل اولیه پایین‌تر خواهد بود.

بازاریابی مجدد، نرخ تبدیل کلی را بالا می‌برد و نرخ بازگشت سرمایه را افزایش می‌دهد پس بهتر است به بازاریابی مجدد با استفاده از گوگل ادز فکر کنید.

در این مقاله از تعریف ردیابی نرخ تبدیل گوگل ادز (conversion tracking)، فواید و روش تنظیم آن در اکانت گوگل ادوردز و ارتباط آن با اهداف در گوگل آنالیتیکس گفتیم. امیدواریم اگر تا به امروز از آن استفاده نمی‌کردید، آن را فعال کنید و تبلیغات گوگل و سایر فعالیت‌های آنلاین خود را داده محورتر دنبال کنید تا بتوانید آ‌ن‌ها را بهبود بخشید.

منبع: clck.ru shorturl.at twitter.com

 

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.

[yasr_visitor_votes size="large"]

نویسنده

نظرات ( 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

Billy_49

مقالات مرتبط

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart